Nadmierny wpływ polityki na gospodarkę to zdaniem 58% bankowców największe zagrożenie dla systemu bankowego, wynika z badania przeprowadzonego przez Mind&Roses. Problem kredytów frankowych jest zagrożeniem dla 32% bankowców.
„Największe zagrożenia dla polskiego systemu bankowego wynikają w opinii badanych z nadmiernego wpływu polityki w gospodarce. Jest to dominujący czynnik. Na dalszych pozycjach wskazano problem kredytów CHF i sporów sądowych z klientami z tego tytułu. Wysoka zmienność i niestabilność prawa jest wskazywana na miejscu trzecim, a na dalszych pozycjach wysokie obciążania nakładane na sektor bankowy, cyberprzestępczość, wysoka inflacja, czy też niestabilna sytuacja ekonomiczna” – czytamy w „Monitorze bankowym”.
Na zmienność i niestabilność prawa wskazało 21% ankietowanych bankowców, dla 16% zagrożeniem dla systemu bankowego są wysokie obciążenia nakładane na sektor, zaś cyberprzestępczość jest tak postrzegana przez 13% ankietowanych.
„Jako szanse polskiego systemu bankowego wskazano innowacyjne technologie i produkty, stabilność systemu bankowego, bankowość elektroniczną, konsolidacja na rynku bankowego, czy też zaufanie klientów do banków. Słabe strony systemu bankowego związane są z takimi czynnikami jak: nadmiar przepisów, biurokracja, zmienność regulacji i przepisów, problem kredytów CHF oraz podatność na wpływ polityków” – czytamy również.
Innowacyjne technologie uzyskały 68% wskazań ankietowanych, stabilność systemu – 45%, bankowość elektroniczna – 16%, zaś konsolidacja rynku finansowego i zaufanie klientów – po 11%.
Jako słabe strony sektora ankietowani wymieniali biurokrację (50% wskazań), zmienność przepisów i regulacji (45%), problem kredytów w obcej walucie (42%) i podatność na wpływ polityków (32%).
Mocne strony polskiego sektora bankowego to: stabilność i dobra sytuacja finansowa banków (50% wskazań), bezpieczeństwo systemowe (42%), odporność na sytuacje kryzysowe, bankowość mobilna i cyfryzacja (po 24%), dobra kapitalizacja i silna pozycja (13%), podano.
Źródło: ISBnews