Część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) widzi uzasadnienie cięć stóp procentowych w nadchodzących miesiącach, wynika z „minutes” z lipcowego posiedzenia RPP. Większość członków Rady uznała na posiedzeniu w lipcu, że uzasadnione jest zakończenie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej.
„Niektórzy członkowie Rady wskazywali jednocześnie, że wyraźny spadek inflacji oraz obniżające się oczekiwania inflacyjne przy niezmienionym poziomie stóp procentowych oddziałują w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej. W tych uwarunkowaniach, a także biorąc pod uwagę perspektywy dalszego spadku inflacji oraz niską dynamikę aktywności gospodarczej, w nadchodzących miesiącach uzasadnione może być rozważenie obniżenia stóp procentowych NBP” – czytamy w „minutes”.
Za zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych przemówił wyraźny spadek inflacji i oczekiwane jej dalsze stopniowe obniżanie się, jak również osłabienie krajowej koniunktury, w tym utrwalający się spadek popytu konsumpcyjnego, obniżanie się oczekiwań inflacyjnych, niską dynamikę agregatów monetarnych i kredytu, a także obniżanie się presji inflacyjnej za granicą w połączeniu z ryzykami dla światowej koniunktury oraz silne wcześniejsze zacieśnienie monetarne w Polsce, podał bank centralny.
„Pojawiła się opinia, że wobec utrzymującej się wysokiej rocznej dynamiki cen oraz podwyższonych oczekiwań inflacyjnych obecny poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia powrotu inflacji do celu w średnim okresie oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych do poziomów spójnych ze średniookresowym celem inflacyjnym” – podano także.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1% do 6,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Źródło: ISBnews