Dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) mogłaby się odbyć na początku 2025 r., co nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem luzowania monetarnego, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Według niego, na dyskusję o obniżkach mogłaby wpłynąć decyzja o możliwości przedłużenia zamrożenia cen energii na przyszły rok zapowiadaną przez rząd.
„Widzimy przestrzeń – bo mieliśmy taką dyskusję – widzimy przestrzeń na dyskusję o ewentualnych obniżkach stup procentowych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ja to już powtarzam od wielu wielu miesięcy. Większość członków chyba też podziela to zdanie. Prezes w lipcu powiedział coś troszeczkę innego, wycofał się – wracamy. Jesteśmy mniej więcej wszyscy w podobnym miejscu, pewnie nie wszyscy, ale znacząca większość Rady myśli o tym, że może nie do końca roku, ale pewnie na początku przyszłego roku taka dyskusja mogłaby się odbyć. Czy ona będzie owocowała decyzjami – to zobaczymy, bo to oczywiście wiele rzeczy – na przykład budżet – może na to wpływać” – powiedział Kotecki w Tok FM.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Minister finansów Andrzej Domański w sierpniu informował o możliwości przedłużenia obecnych limitów cen energii na przyszły rok, a szczegóły zostaną ujęte w projekcie budżetu na 2025 r., który zostanie ogłoszony 27 sierpnia br.
Źródło: ISBnews