Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, namawiałby Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 50 pb. Według niego, negatywnych skutków dla gospodarki nie wywoła podniesienie głównej stopy procentowej (referencyjnej) do 3% (z 2,25% obecnie).
„W dzisiejszej sytuacji, biorąc pod uwagę naszą prognozę, namawiałbym jeszcze na pewno do jeszcze jednej podwyżki. Ale ta prognoza jest krocząca, może okaże się za miesiąc, że ta prognoza jest trochę inna. […] Ja będę namawiał do 50 pb, ale jak zrobi Rada – nie wiem” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
Według niego, ale także – jak podkreślił – większości obecnej RPP, stopa procentowa na poziomie 3% nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce.
„Natomiast oczywiście każda podwyżka stóp procentowych powoduje pewne zwolnienie wzrostu gospodarczego. Przez te cztery podwyżki, których dokonaliśmy, spowolniliśmy już trochę wzrost gospodarczy, ale w niewielkim stopniu” – dodał.
„Jeśli się poprawi dynamika gospodarcza, to może się okazać, że do 4% nawet nie zaszkodzimy. Mówiąc o tej szkodzie, mam na myśli głównie bezrobocie” – podkreślił szef banku centralnego.
Wskazał też, że jeśli ostatnie podwyżki były po 50 pb, dobrze byłoby „utrzymywać ten cykl”.
„Przejście na 25 pb byłoby jakby sygnałem, że kończymy ten cykl, przejście na wyższą ilość punktów byłoby sygnałem, że chcemy szybciej niż do tej pory zacieśniać. […] Trzymajmy się tych 50, można rzadziej, a 50. Ale być może to już jest koniec” – powiedział też Glapiński.
Wcześniej podczas konferencji poinformował, że część członków RPP uważa, że został osiągnięty punkt krytyczny, powyżej którego nie można już „tak śmiało” podnosić stóp procentowych. Natomiast dodał, że według niego, jest jeszcze „pas bezpieczeństwa” w tej kwestii, choć podkreślił, że nie wie, czy nastąpią kolejne podwyżki stóp.
RPP podwyższyła wczoraj stopy procentowe o 50 pb – stopa referencyjna wynosi od 5 stycznia 2,25%, lombardowa – 2,75%, stopa depozytowa 1,75%, stopa redyskonta weksli 2,30% i stopa dyskontowa weksli 2,35% w skali rocznej. Konsensus rynkowy przewidywał podwyższenie stopy referencyjnej o 50 pb.
Źródło: ISBnews