Bank Pekao prognozuje, że kolejna podwyżka stóp procentowych może nastąpić w grudniu o 50 pb, podał bank. Zdaniem ekonomistów, kolejne kwartały przyniosą kontynuację cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, a podstawowa stopa referencyjna w przyszłym roku sięgnie poziomu 2,5% w (wobec 1,25% po listopadowej podwyżce).
„RPP rozpoczęła walkę z inflacją. Po zaskakującej rynek podwyżce stóp o 40 pb w październiku Rada podniosła w listopadzie stopy o 75 pb. Oczekujemy kolejnego ruchu w grudniu (+50 pb). W 2022 r. stopy procentowe wzrosną do 2,5%” – czytamy w raporcie Banku Pekao „Makrokompas 2021.11: RPP (jednak) kroczy czeską ścieżką „.
Ekonomiści banku szacują, że średnioroczny wzrost cen może zbliżyć się do 5% w br., a w 2022 r. inflacja CPI może sięgnąć 6-7% przy szybko rosnących cenach nośników energii i żywności.
„Okres największych dostosowań do jastrzębiego skrętu NBP mamy za sobą i należy przyzwyczaić się do wysokich poziomów krótkich stóp, agresywnego scenariusza zacieśnienia wycenionego przez rynki, płaskiej krzywej i relatywnie słabego złotego. Tylko zawrócenie ścieżki inflacji może tutaj coś zmienić” – czytamy w materiale.
Bank podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 roku na poziomie 5%. Spodziewa się podobnej skali wzrostu w 2022 r.
Zdaniem analityków, „dynamika płac będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie (ok. 9% r/r) w najbliższych miesiącach”, a stopa bezrobocia wyniesie 5,5% na koniec br.
„Dobry wynik budżetowy w II kw. 2021 oraz wzrost prognozy nominalnego PKB powodują, że w 2021 r. deficyt sektora general government może wynieść ok. 3,5% PKB vs. oczekiwane wcześniej 4,4% PKB. W 2022 r. oczekujemy spadku deficytu do 2,5% PKB” – czytamy dalej.
Ekonomiści oczekują, że inflacja z wyłączeniem cen energii i żywności wzrosła w październiku do 4,5% r/r z 4,2% r/r, natomiast ceny producentów wzrosły w październiku o 11,1% r/r, po wzroście o 10,2% r/r we wrześniu.
Analitycy przewidują pewne hamowanie produkcji przemysłowej do 4,9% r/r i spodziewają się przyspieszenia sprzedaży detalicznej do 6,7% r/r w cenach stałych w październiku br.
„Gospodarka pozostaje na ścieżce ożywienia i w 2021 r. wzrost gospodarczy wyniesie 5%. Podobnej skali wzrostu PKB oczekujemy także w 2022 r. Utrzymują się ryzyka związane z wąskimi gardłami po stronie podażowej oraz negatywnym wpływem wysokiej inflacji na konsumpcję” – podsumowano w „Makrokompasie”.
Źródło: ISBnews