Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) proponuje dla Lubelszczyzny na lata 2021-2027 kwotę ponad 1,76 mld euro z Regionalnego Programu Odbudowy (RPO) oraz 248 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), poinformował resort. Ponadto region zostanie objęty także wsparciem z programu Polska Wschodnia, a także będzie mógł skorzystać z tzw. rezerwy regionalnej.
Jest to czwarte województwo, w którym zorganizowano konsultacje dotyczące podziału 76 mld euro ze środków unijnych.
Z Regionalnego Programu Odbudowy (RPO) na Lubelszczyznę trafi 1 768 mln euro w latach 2021-2027.
„Oprócz dofinansowania z RPO, region zostanie dodatkowo objęty wsparciem z programu Polska Wschodnia, którego całkowity budżet dla 6 regionów to 2,5 mld euro – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.
Do województwa lubelskiego trafią także pieniądze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 248 mln euro.
„Jestem przekonana, że działania finansowane z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, Programu Polska Wschodnia, programu regionalnego, a także nowych źródeł, jak Fundusz Odbudowy przyczynią się do pozytywnej transformacji Lubelszczyzny i poprawy jakości życia jego mieszkańców” – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.
Lubelskie ma również szansę na dodatkowe wsparcie z tzw. rezerwy regionalnej. Do podziału pomiędzy wszystkie województwa pozostaje ponad 7 mld euro.
Dotychczas województwo lubelskie wykorzystało 94% funduszy z RPO na lata 2014-2021. To najlepszy wynik wśród wszystkich województw. Średnie wykorzystanie RPO w regionach utrzymuje się na poziomie 89,4%.
Jak wynika z ustaleń, około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.
Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.
Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez rząd i projektów programów regionalnych przez zarządy województw odbędą się formalne negocjacje programów i Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską.
Źródło: ISBnews