Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) proponuje dla województwa pomorskiego 1,13 mld euro z programu regionalnego na lata 2021-2027, poinformował resort. Jest to kolejne województwo, w którym zorganizowano konsultacje dotyczące podziału 76 mld euro ze środków unijnych.
Zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa, marszałek województwa pomorskiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 będzie miał do dyspozycji 1,13 mld euro na program regionalny.
„Województwo pomorskie to jedno z najlepiej rozwiniętych regionów Polski. Patrząc chociażby na nakłady w sektorze badawczo-rozwojowym, można śmiało powiedzieć, że jest ono jednym z motorów innowacyjności. Pomorskie sukcesywnie zmniejsza też dystans do średniej unijnej pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca. W 2013 roku było to 64%, a pięć lat później, w 2018 roku – 68%. Z kolei pomorskie PKB per capita w stosunku do średniej krajowej wynosi 97%. To bardzo dobry wynik plasujący województwo na wysokiej piątej pozycji w kraju” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.
Dodała, że pomorskie – obok małopolskiego i wielkopolskiego – to jedyne województwo, które odnotowało w latach 2014-2018 wzrost liczby mieszkańców związany z wewnętrzną migracją do tego regionu.
Województwo będzie mogło też skorzystać ze wsparcia z programów krajowych i Funduszu Odbudowy. Będą one rozdzielane na podstawie Krajowego Planu Odbudowy. Na przełomie lutego i marca odbędą się konsultacje społeczne tego dokumentu.
Ponadto, do podziału pozostaje dodatkowo ponad 7 mld euro na wszystkie programy regionalne. Środki te zostaną podzielone na województwa po negocjacjach kontraktu programowego. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki, podano.
Podobnie, jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Polska ma do dyspozycji 76 mld euro.
Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.
Źródło: ISBnews