Przedstawiciele administracji rządowej, inwestorów, przedsiębiorstw z łańcucha dostaw i instytucji finansowych podpisali porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce.
„Ten dokument – jak zawsze – jest kompromisem. W tym wypadku było niewiele rozbieżności, więc jest to prawdziwy kompromis, satysfakcjonujący wszystkich. Kluczowym zadaniem dla nas jest samodzielność i samowystarczalność, co czyni te dwa źródła kluczowymi” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości.
Podkreśliła, że porozumienia sektorowe pomagają administracji rządowej utrzymać kontakt z sektorowymi graczami, co ułatwia prace legislacyjne.
„Obniżenie zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze to jedno z naszych najważniejszych wyzwań. Ważnym zadaniem jest tu dystrybucja niskoemisyjnych paliw. Dzisiejsze porozumienie wskazuje na możliwości, kierunki i priorytety. Aby zrealizować to wyzwanie musimy współpracować” – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka zwróciła uwagę, że na obszarach wiejskich występuje zjawisko ubóstwa energetycznego.
„W wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii widzimy szanse na poprawę warunków życia na wsi. Zwracamy szczególną uwagę na rolę biogazowni rolniczych” – powiedziała.
Porozumienie podpisały: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej, Związek Banków Polskich, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju, PKN Orlen, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Spółka Gazownictwa, Gaz-System, Konferederacja Lewiatan, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego, Krajowa Izba Biopaliw, Polskie Stowarzyszenie Biometanu,
Źródło: ISBnews