Prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, które zakładają objęcie osób kierujących transportem zbiorowym i dbającym o bezpieczeństwo w środkach transportu statusem funkcjonariusza publicznego, podała Kancelaria Prezydenta.
„Ustawa zmierza do zaostrzenia odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary między innymi wobec osoby wykonującej przewozów publicznym transporcie zbiorowym podczas i w związku z wykonywanymi przez nią czynnościami” – czytamy w komunikacie.
Ustawa wprowadza przepisy obejmujące szczególnym rodzajem ochrony prawnej osoby wykonujące przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkiem transportu i w związku z kierowaniem nim oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz z prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych, członków obsady pociągu, a także pracowników obsługi technicznej i utrzymania porządku, którzy w razie potrzeby mogą wchodzić w skład obsady pociągu.
Zgodnie z przyjętymi przepisami wskazanym osobom będzie przysługiwała ochrona taka sama jak przewidziana dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w przepisach Kodeksu karnego.
Szczególna ochrona prawna funkcjonariusza publicznego polega między innymi na tym, że określone zachowanie sprawcy przestępstwa wobec takiej osoby jest przestępstwem zagrożonym karą surowszą niż analogiczne zachowanie wobec innego podmiotu. W praktyce oznacza to, że przedmiotem szczególnej ochrony prawnokarnej stanie się m.in. nietykalność cielesna, godność osobista kierowców, motorniczych i maszynistów podczas wykonywania obowiązków służbowych.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: ISBnews