Propozycja przywrócenia handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania. Czas pracy w niedziele powinien być krótszy w porównaniu do wcześniej obowiązujących przepisów, uważa Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). Związek opowiada się za możliwością handlu bez narzuconych z zewnątrz ograniczeń.
„Wolność gospodarcza jest bardzo istotną wartością, za którą się opowiadamy. Wprowadzanie handlu w niedziele to duża zmiana, rozważana po wielu latach przerwy. Przez ten czas przyzwyczajenia i oczekiwania konsumentów zmieniły się i zasady przywrócenia handlu w niedziele powinny być dogłębnie przeanalizowane” – powiedziała dyrektor generalna ZPPHiU Zofia Morbiato, cytowana w komunikacie.
ZPPHiU zaleca odpowiednie zaplanowanie czasu otwarcia sklepów w niedzielę.
„[Czas otwarcia sklepów] powinien być krótszy w porównaniu z wcześniej obowiązującymi zasadami – na przykład ośmiogodzinny. Pozwoliłoby to na optymalne dostosowanie czasu funkcjonowania placówek handlowych do potrzeb zakupowych klientów, przy ograniczeniu skrajnych porannych i wieczornych godzin” – podkreśliła Morbiato.
ZPPHiU uważa, że elastyczna reakcja na potrzeby klientów jest bardzo istotnym, ale nie jedynym aspektem. Krótszy czas funkcjonowania obiektów handlowych umożliwi bowiem ograniczenie czasu świadczenia usług wychodzących w skład kosztów wspólnych – takich, jak ochrona czy sprzątanie centrum.
Związek przypomina, że po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele właściciele centrów handlowych nie obniżyli wartości ani kosztów wspólnych, ani czynszów dla najemców.
„Logiczne wydaje się zatem założenie, że powrót niedziel handlowych nie będzie się wiązał z żadnymi podwyżkami w centrach” – wskazała dyrektor generalna Związku.
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza firmy, w których zatrudnienie znajduje ponad 200 tys. pracowników.
Pod koniec marca Polska 2050 – wchodząca w skład Trzeciej Drogi – przedstawiła projekt ustawy wprowadzający dwie niedziele handlowe w miesiącu. Koalicja Obywatelska w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” zapowiadała całkowite zniesienia zakazu handlu w niedziele.
Przewodniczący sejmowej komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru (Polska 2050) zapowiedział na początku tygodnia, że sejmowa debata nad poselskim projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu odbędzie się w Sejmie po wyborach europejskich, prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
Wybory do Parlamentu Europejskiego mają odbyć się w dniach między 6 a 9 czerwca, na polskich eurodeputowanych będzie można głosować 9 czerwca.
Kolejne posiedzenie Sejmu (po tym, które ma odbyć się w tym tygodniu) zaplanowano w dniach 12-14 czerwca.
Źródło: ISBnews