Rada zatwierdziła dziś rezerwę o wartości ok. 5,4 mld euro w cenach bieżących, która ma pomóc państwom członkowskim w radzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami Brexitu, poinformowała Rada. Rezerwa ma pomóc w pokryciu dodatkowych kosztów i rekompensowaniu strat oraz złagodzić negatywne skutki gospodarcze i społeczne będące bezpośrednim wynikiem wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
„Rezerwa jest specjalnym jednorazowym instrumentem nadzwyczajnym. Zapewni wsparcie przedsiębiorstwom publicznym i prywatnym, które borykają się z zakłóceniami w przepływach handlowych, m.in. w związku z nowymi kosztami kontroli celnych i procedurami administracyjnymi” – czytamy w komunikacie.
Ze względu na fakt, że sytuacja po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE jest bezprecedensowa, pozostawiono państwom członkowskim swobodę decydowania o tym, jakie działania należy podjąć, by przeciwdziałać różnym negatywnym konsekwencjom.
Ustanawiając rezerwę, przewidziano otwarty wykaz kwalifikujących się działań: począwszy od wsparcia dla MSP, regionalnych i lokalnych społeczności i organizacji, w tym łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego zależnego od działalności połowowej na wodach Wielkiej Brytanii, aż po środki wspierające tworzenie miejsc pracy oraz reintegrację zawodową obywateli UE opuszczających Wielką Brytanię, podano także.
Rezerwa posłuży sfinansowaniu środków wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Pozwoli pokryć wydatki poniesione przed upływem okresu przejściowego.
Rada postanowiła wstępnie rozdysponować z góry całą rezerwę, wartą 5,4 mld euro w cenach bieżących, biorąc pod uwagę negatywny wpływ Brexitu na każde z państw członkowskich. Metoda wyliczania tymczasowej alokacji opiera się na trzech głównych czynnikach.
O podziale największej kwoty – 4,5 mld euro – decyduje znaczenie handlu z Wielką Brytanią; 656 mln euro rozdysponowano w oparciu o znaczenie rybołówstwa prowadzonego w wyłącznej strefie ekonomicznej Wielkiej Brytanii, a 273 mln euro – w oparciu o to, jak istotne są sąsiedzkie powiązania dla nadmorskich regionów graniczących z Wielką Brytanią.
Ponadto, aby umożliwić państwom członkowskim szybkie podjęcie działań, przeważająca część środków – 4,3 mld euro – będzie udostępniana w formie płatności zaliczkowych w trzech transzach rocznych – w 2021, 2022 i 2023 roku. Pozostałe środki zostaną udostępnione w 2025 roku, po dokonaniu przeglądu wydatków na działania kwalifikowalne z lat poprzednich, z uwzględnieniem wszelkich niewykorzystanych kwot.
Dzisiejsze zatwierdzenie przez Radę stanowiska Parlamentu Europejskiego to ostatni krok w przyjęciu rezerwy. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie dzień po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w pierwszej połowie października.
Źródło: ISBnews