Ministerstwo Finansów rozważa emisję zielonych obligacji celem wsparcia transformacji energetycznej i ocenia, że rozwiązanie to może być kwestią „bardziej na rok 2025”, poinformował minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że resort „nie ma problemu” z finansowaniem potrzeb wydatkowych.
„Rozważamy w tej chwili w Ministerstwie Finansów emisję zielonych obligacji, które byłyby na przykład skierowane tylko i wyłącznie na finansowanie inwestycji w transformację energetyczną czy w inne potrzeby środowiskowe, ale takie obligacje mogłyby mieć wręcz niższe oprocentowanie i tym samym niższe koszty obsługi tego długu” – powiedział Domański w Polsat News.
Zapytany, kiedy zielone obligacje mogą pojawić się na rynku, odpowiedział: „To jest, myślę, dyskusja bardziej na rok 2025”.
„Wiemy, że transformacja energetyczna w Polsce musi przyspieszyć. Ja się bardzo cieszę, że udział węgla i też węgla, w szczególności węgla kamiennego, on dosyć szybko spada w naszym miksie energetycznym. Mieliśmy we wrześniu najniższy udział w historii. Tym niemniej ta transformacja energetyczna musi przyspieszać” – dodał minister.
Z opublikowanych kilka dni temu danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika, że udział produkcji energii z węgla kamiennego spadła we wrześniu br. wyniósł 35,4% wobec 49,1% rok wcześniej.
„My nie mamy w tej chwili problemu z finansowaniem naszych wydatków. Natomiast rozważamy różne opcje, które mogłyby zwiększyć atrakcyjność inwestycji w polskie obligacje. Również takie obligacje obronne, już o tym wspominaliśmy, one są rozważaną opcją” – poinformował także Domański.
„Jeżeli będziemy emitować my czy BGK jakieś specjalne papiery, właśnie o charakterze obronnym, to będzie to tylko na zasadzie pewnego uatrakcyjnienia naszej oferty, a nie jakiegoś bardzo dużych emisji. Tak jak powiedziałem, sytuacja finansów publicznych jest stabilna i tutaj nie ma potrzeby, aby na jakąś dużą skalę sięgać po nowego rodzaju instrumenty. […] Polska, tak jak powiedziałem, my nie mamy problemu z finansowaniem naszych potrzeb wydatkowych” – podsumował minister.
Źródło: ISBnews