Przy założeniu, że przesyłka umieszczona została w automacie na nie dłużej niż 24 godziny (bez sobót, niedziel i świąt), w grudniu 2023 roku wykorzystanie skrytek plasowało się na poziomie 70,6% dla przesyłek kurierskich gotowych do odbioru, a dla przesyłek nadanych za pośrednictwem automatu na poziomie 13,9%, wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Według UKE, są wciąż województwa, gdzie istnieje potencjał do stawiania nowych automatów – liczony liczbą mieszkańców przypadających na automat i skrytkę.
W Polsce było na koniec 2023 roku 38 381 automatów do pocztowej obsługi klientów, których dysponentami było siedmiu operatorów pocztowych. W automatach tych znajdowało się 4 141 480 skrytek, podał Urząd.
„Najwięcej automatów do pocztowej obsługi klientów i skrytek przypadających na 1 km 2 było oczywiście w gminach miejskich. Jeśli spojrzymy na liczbę osób przypadających na jeden automat pocztowy, to okaże się, że w województwie podlaskim w gminach wiejskich z jednego urządzenia korzystać musi aż 2,6 tys. mieszkańców, gdy w Łódzkiem, w gminach miejskich to zaledwie 606 osób” – napisała dyrektor, Departament Rynku Pocztowego Aleksandra Bargiełowska-Antczak na blogu Urzędu, na którym zapowiedziała – na 6 marca – publikację „Raportu o przesyłkach kurierskich 2023”.
W przeliczeniu na jedną skrytkę najwięcej osób przypadało w województwie podlaskim w gminach wiejskich (22,7), najmniej – w województwie małopolskim w gminach miejskich (5,9 osoby).
„Możliwość skorzystania z automatu to jedno, ale ważniejsze, jak to wygląda w praktyce. Okazuje się, że przy założeniu, że przesyłka umieszczona została w automacie na nie dłużej niż 24 godziny (bez sobót, niedziel i świąt), w grudniu 2023 roku wykorzystanie skrytek plasowało się na poziomie 70,6% dla przesyłek kurierskich gotowych do odbioru, a dla przesyłek nadanych za pośrednictwem automatu na poziomie 13,9%” – czytamy dalej.
„Co ciekawe, z zebranych danych wynika, że są wciąż województwa, gdzie istnieje potencjał do stawiania nowych automatów – liczony liczbą mieszkańców przypadających na automat i skrytkę. Nie zawsze bowiem wrażenie, że automaty stoją na każdym kroku przekłada się na ich faktyczną dostępność dla każdego. Chętni na nowe automaty znaleźliby się jeszcze choćby w Lubuskiem (na koniec grudnia 2023 było tam 975 automatów), Kujawsko-Pomorskiem (2163), Wielkopolskiem (3633), Pomorskiem (2568), Łódzkiem (2737), a nawet Mazowieckiem (6147) czy Śląskiem (5141), gdzie i tak ogólna liczba automatów jest największa” – wskazała też dyrektor.
Raport będzie zawierał dane, opracowane na podstawie badania ankietowego, w którym udział wzięło 11 operatorów pocztowych, którzy osiągnęli w 2023 roku przychody w segmencie przesyłek kurierskich na poziomie co najmniej 100 mln zł w skali roku, a także posiadali automaty do pocztowej obsługi klientów.
Źródło: ISBnews