Senat odrzucił nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym, która dopuszcza organizację referendum w dniu, w którym odbywają się wybory.
Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 51 senatorów, 46 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Projekt nowelizacji był przedłożeniem poselskim. Nowela miała na celu dostosowanie rozwiązań, umożliwiających przeprowadzanie referendum w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory: do Sejmu i do Senatu, wybory prezydenta Rzeczypospolitej lub wybory do Parlamentu Europejskiego.
W noweli przesądzono, że głosowanie przeprowadza się w godzinach głosowania określonych w ustawie Kodeks wyborczy.
Kolejne zmiany ujednolicające dotyczyły wskazania, że:
– informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych podaje się w terminach określonych w Kodeksie wyborczym;
– zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego we właściwych wyborach lub w wyborach do Parlamentu Europejskiego dotyczy również głosowania korespondencyjnego w referendum;
– wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa we właściwych wyborach lub w wyborach do Parlamentu Europejskiego dotyczy również referendum, a akt pełnomocnictwa sporządzony w związku ze wskazanymi w nim wyborami lub w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego dotyczy również głosowania w referendum.
Źródło: ISBnews