Średnioroczna inflacja konsumencka w Polsce wyniesie 6% w przyszłym roku wobec 10,9% w br. oraz 3,4% w 2026 roku prognozuje S&P Global Ratings. Agencja oczekuje stabilizacji stóp procentowych w najbliższym w całym roku 2024 r. na poziomie 5,75% i obniżki o 100 pb w 2025 r.
Agencja jednocześnie obniżyła prognozę wzrostu PKB w 2023 do 0,6% r/r z 0,7% i podwyższyła na lata 2024-2025 r. o 0,1 pkt proc. do odpowiednio: 3,1% i 3%. Wzrost PKB w 2026 r. sięgnie +2,9%.
„Słaby popyt i produkcja przemysłowa w zaawansowanych gospodarkach europejskich nadal osłabia aktywność w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak PKB za trzeci kwartał nieznacznie poprawił się w porównaniu z drugim kwartałem, generalnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Podwyższyliśmy naszą prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 r. do 3,1% z 3% w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych” – czytamy w raporcie Agencji „Economic Research: Economic Outlook Emerging Markets Q1 2024: Challenging Global Conditions Will Constrain Growth”.
W połowie listopada w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski ocenił, że stabilizacja stóp procentowych w całym 2024 r. jest możliwym scenariuszem. Według niego, gospodarka wyszła ze sfery negatywnych odczytów i ryzyka recesji, natomiast osiągnięcie celu inflacyjnego 2,5% (+/-1 pkt proc.) nastąpi pod koniec horyzontu projekcji, tj. w 2025 r., co przy niepewności odnośnie kształtowania się popytu oraz kształtu polityki fiskalnej uzasadnia listopadową decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Kochalski powiedział: „Czy ja dopuszczam przez cały przyszły rok brak zmian stóp procentowych i pozostawienie stopy referencyjnej na poziomie 5,75%? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć: tak. Natomiast to nie oznacza, że zapowiadam, iż tak się oczywiście stanie. Będzie to zapewne zależało od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarcze”.
W październiku główny analityk S&P Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski Ludwig Heinz poinformował ISBnews, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pb w październiku, a dalsze cięcia stóp począwszy od listopada są mniej prawdopodobne i będą zależały od kursu walutowego oraz danych za IV kwartał. Według niego, dalsza ścieżka luzowania polityki monetarnej będzie zależna od kursu walutowego i koniunktury w polskiej gospodarce. Heinz wskazał, że inflacja HICP w Polsce na koniec br. obniży się do 6,7% r/r, natomiast inflacja bazowa będzie jednocyfrowa.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 6,6% w ujęciu rocznym w październiku 2023 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły 0,3%. Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 0,4% r/r w III kw. 2023 r. wobec 0,6% spadku r/r w poprzednim kwartale. W III kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększył się realnie o 1,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,5%.
W listopadzie RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak w październiku obniżyła je o 25 pb – w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp – o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
Źródło: ISBnews