Ubiegłotygodniowa podwyżka stóp procentowych to początek drogi do normalności, ale tempo normalizacji polityki pieniężnej trudno obecnie jednoznacznie określić, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt. Wskazał, że przez normalność rozumie stopę referencyjną na poziomie 1,5%, czyli taką, jaka obowiązywała przed kryzysem.
Według Hardta, czas na sygnalną podwyżkę stóp procentowych minął. Dane, z którymi RPP się zapoznała, wskazywały jednoznacznie, że konieczna jest już mocniejsza reakcja.
„Wskaźniki opisujące żądania płacowe są na rekordowym poziomie. Firmy gremialnie spodziewają się konieczności podwyższania płac w najbliższym czasie. Jednocześnie oczekiwania inflacyjne, zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców oraz profesjonalnych prognostów, są bardzo wysokie. Oczekiwania tych ostatnich zakładają, że do końca 2023 r. inflacja nie wróci do celu NBP (2,5% – red.), a przy tym są bardzo zróżnicowane, co moim zdaniem jest m.in. konsekwencją polityki komunikacyjnej NBP” – powiedział członek Rady w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
„To jest początek drogi do normalności. Ale normalność rozumiem przez stopę na poziomie 1,5%, czyli taką, jaka obowiązywała przed kryzysem. Tempo normalizacji trudno w tym momencie jednoznacznie określić” – dodał.
Zdaniem Hardta, błędem było to, że RPP nie podniosła stóp procentowych na przełomie 2019 i 2020 r.
„Gdyby wtedy była podwyżka, RPP byłaby dzisiaj w dużo łatwiejszej decyzyjnie sytuacji. Łatwiej byłoby uzasadnić brak reakcji teraz – albo słabszą reakcję – nie prowadząc przy tym do odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Środowa podwyżka stóp w jakimś stopniu ten błąd naprawia. To pozytywne dla wiarygodności banku centralnego, a ta ma kluczowe znaczenie” – podsumował.
RPP nieoczekiwanie podwyższyła w ub. tygodniu stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5% z 0,1%. Od 7 października stopa lombardowa wynosi 1,00% (podwyżka o 50 pb), stopa depozytowa – 0,00% (bez zmian), stopa redyskonta weksli 0,51% (podwyżka o 40 pb), a stopa dyskontowa weksli 0,52% (podwyżka o 40 pb).
Źródło: ISBnews