W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zaplanowane na wtorek oraz konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Ekonomiści banku oczekują podwyżki stopy referencyjnej o dalsze 50 pb, ich zdaniem depozytowa wzrośnie o 0,25 pb (do 2,0%), a lombardowa o 0,75 pb (do 3,5%).
Na rynku globalnym najważniejszą publikacją będzie styczniowy wskaźnik CPI w USA.
„W naszej ocenie, optymalnym wydaje się kontynuowanie przez RPP cyklu podwyżek w dotychczasowym tempie – tj. podwyżka stóp o kolejne 50 pb, zgodnie z dotychczasowymi wypowiedziami większości członków RPP. Choć ostatnie dane z polskiej gospodarki (rynek pracy, produkcja, PKB), okazały się mocne, a wskazania z Szybkiego Monitoringu NBP wskazały na poszerzenie liczby przedsiębiorstw planujących podwyżki cen własnych, to z kolei pogorszenie ocen koniunktury przedsiębiorstw oraz planowanych inwestycji, co także przemawia za nieprzyspieszeniem tempa podwyżek stóp” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Ekonomiści wskazują, że prezes NBP „może przekonywać RPP za silniejszym zacieśnieniem polityki monetarnej na lutowym posiedzeniu, aby zwiększyć wiarygodność jego ostatniej słownej interwencji w celu umocnienia złotego”.
„Na globalnym rynku finansowym nadchodzący tydzień będzie ubogi w publikacje danych. Przy mniej istotnym wpływie sytuacji epidemicznej (utrzymujące się bardzo wysokie wskaźniki zachorowań w części krajów, stopniowe spadki w innych regionach, generalnie niższa skala hospitalizacji i zgonów w porównaniu do poprzednich fal), kluczowe pozostaną informacje nt. kształtowania się cen surowców, w tym w kontekście sytuacji geopolitycznej. Choć w minionym tygodniu temat konfliktu Rosja – Ukraina nieco przygasł, ryzyko jego eskalacji cały czas pozostaje wysokie, choć jak donosiły media, mogło przygasnąć na czas trwających Igrzysk Olimpijskich w Pekinie” – podsumowano.
Źródło: ISBnews