Małe łazienki – jak je urządzić, aby były funkcjonalne i komfortowe? Na co zwrócić uwagę w aranżacji łazienki o małym metrażu? W rozmowie z architektką Sylwią Sobotko i redaktorką portalu wnętrzarskiego Domni.pl przyjrzymy się trendom w projektowaniu i rozwiązaniom, które sprawdzą się w małych łazienkach.
Wzrost poziomu życia, zmiana trendów aranżacyjnych, dostępność do nowych materiałów i technologii. To wszystko na przestrzeni ostatnich kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat, wpłynęło na budownictwo mieszkalne. Zmiany szczególnie widać w powierzchniach oddawanych w budownictwie łazienkach.
Faktycznie, możemy zaobserwować stopniowy wzrost w średniej wielkości łazienki. Jeszcze w latach 60. i 70. XX wieku łazienki miały średnio po ok. 2-3m² i znajdowały się w nich zazwyczaj tylko wanny, umywalki i miski WC. W latach 90 do 2000, kiedy w łazienkach zaczęły pojawiać się też pralki i bidety, średniej wielkości pomieszczenie miało już ok. 4-5m². Ten trend wzrostu mogliśmy zaobserwować zarówno w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym, jak i w domach wolnostojących. Obecnie, wiele osób z dużymi łazienkami decyduje się na dodatkowe wyposażenie, takie jak saunę czy wannę z hydromasażem. Wtedy wnętrze łazienki zyskuje rangę prywatnego SPA ze strefą relaksu.
Duże łazienki, a nawet salony łazienkowe spotkamy zatem w nowym budownictwie. Architekci wnętrza dużo częściej mierzą się jednak z wyzwaniem aranżacyjnym łazienek o małej powierzchni. Jakie są największe wyzwania w projektowaniu małych łazienek?
W małej łazience musimy często pójść na aranżacyjne kompromisy — nie wszędzie zmieści się pralkę czy wannę, dlatego musimy wybrać, na jakich funkcjonalnościach najbardziej nam zależy w łazience. Następną kwestią jest prawidłowe oświetlenie wnętrza. Mała łazienka w bloku często jest pozbawiona okna, dlatego należy tak zaplanować instalację elektryczną, aby znalazły się w niej przynajmniej 2 źródła światła: główne oraz oświetlenie lustra. Oświetlenie dekoracyjne nie jest obowiązkowe, ale na pewno ożywi i uatrakcyjni aranżacje małej łazienki. Listwy ledowe na zabudowie WC możemy zapalić np. podczas korzystania z łazienki w nocy.
A jakie są Twoje ulubione triki na maksymalizację przestrzeni w małej łazience? Istnieją konkretne style aranżacyjne, które szczególnie dobrze sprawdzają się w małych łazienkach?
Najlepszym stylem do małych łazienek jest zdecydowanie minimalizm, ale wbrew pozorom trudno jest dobrze urządzić minimalistyczną łazienkę. Warto postawić na jednolite powierzchnie — w aranżacji małej łazienki świetnie sprawdzi się wielkoformatowy gres, gładki lub z delikatnymi wzorami. Duże płytki są też łatwe w utrzymaniu w czystości. W małej łazience warto zastosować rozwiązania i meble na wymiar oraz maksymalnie wykorzystać przestrzeń ponad innymi sprzętami, zabudową WC, umywalką czy pralką. Zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania, na przykład na ręczniki, akcesoria czy zapasowe środki czystości.
Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu budżetu?
Przede wszystkim trzeba ustalić zakres prac budowlanych, które muszą zostać wykonane podczas remontu lub wykończenia funkcjonalnej łazienki. W przypadku remontu to właśnie koszt robocizny często będzie największy, ponieważ może obejmować skucie starych płytek, wyniesienie oraz utylizację gruzu, wyrównanie powierzchni pod nowe okładziny, naprawy i przeróbki instalacji, zanim w ogóle dojdziemy do etapu kładzenia płytek i montażu wyposażenia. Aby nieco oszczędzić, część z prac takich jak skuwanie płytek, możemy wykonać samodzielnie. Kolejne koszty będą wiązały się z zakupem materiałów wykończeniowych, np. płytek ceramicznych i farb, oraz wyposażenia. Warto skorzystać z porównywarek cen i list zakupowych, które udostępniają sklepy internetowe, aby obliczyć koszt wyposażenia łazienki. Ciężko przygotować się na wszystko, ale możemy zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wydatkami, planując budżet z lekkim zapasem. Na ten dodatkowy silikon, nowe uszczelki czy zniszczony syfon, które odkryjemy dopiero po zdjęciu wszystkich szafek.
Jakie są typowe problemy podczas remontu małej łazienki i jakie najczęstsze błędy popełniane przez osoby aranżujące takie przestrzenie?
Największym błędem, jaki można popełnić, jest niedoszacowanie. Może być to wcześniej wspomniany zaniżony już zakresie prac, pomyłki w wymiarach pomieszczeń i sprzętów, ilości zamówionych materiałów. Mierzmy i sprawdzajmy wszystko po kilka razy. Nawet w przypadku łazienek w stanie deweloperskim mogą zdarzyć się rozbieżności między wymiarami podanymi na rzutach projektowych a stanem faktycznym. W przypadku ilości materiałów, zwłaszcza płytek do łazienki, do wyliczonej powierzchni rekomenduje się doliczenie ok. 10-15% zapasu. Unikniemy domawiania w przypadku trudniejszych docinek czy uszkodzeń płytek. Podczas składania zamówienia na płytki warto zapytać o rekomendowany zapas — doświadczeni doradcy klienta w sklepie https://domni.pl pomogą także dobrać do zamówienia produkty z jednej partii produkcyjnej.
Na koniec, jakie dałabyś rady dotyczące doboru płytek, armatury i innych elementów wyposażenia do małej łazienki?
Mała łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna, dlatego spróbujmy maksymalnie ułatwić sobie utrzymanie porządku. Planujmy aranżację małej łazienki tak, aby uniknąć tworzenia brudnych, trudno dostępnych zakamarków. Do małej łazienki lepiej wybrać szafkę z umywalką meblową, niż stawianą na wąskim blacie – w przestrzeniach za i obok umywalki może zbierać się trudny do usunięcia kurz i wilgoć. Szukajmy miski ustępowej o prostym kształcie, z ukrytymi mocowaniami. Zamiast szafki na nóżkach, wybierzmy na szafkę podwieszaną, pod którą łatwiej zmyć podłogę. Często słyszymy, że na ściany małej łazienki trzeba wybrać płytki w połysku, ale jeśli mamy w kranach twardą wodę, unikajmy stosowania płytek polerowanych, zwłaszcza w strefach bezpośredniego kontaktu z wodą, np. na ścianach kabiny prysznicowej. Polerowanie otwiera pory ceramiki i sprawia, że jest podatna na wnikanie kamienia i osadów. Z czasem może się odbarwiać i tracić połysk. Lepiej wybrać płytki szkliwione w połysku.
Artykuł sponsorowany