Inwestycje w nieruchomości stają się coraz bardziej popularne, a to dlatego, że to pewnie ulokowane pieniądze. Zarówno wtedy, gdy kupujemy mieszkanie, w którym sami chcemy zamieszkać, jak i wtedy, gdy chcemy przeznaczyć je na wynajem i czerpać z tego regularne zyski.
Decydując się na inwestycję w nieruchomość, na pewno podjęliśmy dobrą decyzję. A to dlatego, że ceny nieruchomości mają tendencję wzrostową i w związku z tym za jakiś czas zawsze możemy je odsprzedać za wyższą sumę, niż wynosiła cena kupna. Poza tym inwestycja w mieszkanie to także szansa na jego wynajem, co zapewnia stały comiesięczny dochód. To drugie rozwiązanie jest w ostatnich latach bardzo częste, gdyż popyt na wynajem mieszkań jest bardzo duży i nic nie wskazuje na to, by kiedyś miało się to zmienić. Głównym dylematem przy inwestycji jest wybór między rynkiem pierwotnym mieszkań a rynkiem wtórnym. Poniżej wady i zalety obydwu typów rynku mieszkań.
Rynek wtórny a rynek pierwotny – czym się różnią?
Warto zacząć od tego, czym się różni od siebie zakup mieszkania na rynku pierwotnym od zakupu na rynku wtórnym. Otóż, kupując mieszkanie na rynku wtórnym, nabywany lokal, w którym ktoś już kiedyś mieszkał – możemy zakupić takie mieszkanie albo bezpośrednio od właścicieli, albo przez agencję nieruchomości. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to inwestycja w mieszkanie całkiem nowe, którego będziemy pierwszymi właścicielami – takiego zakupu dokonujemy najczęściej od dewolopera.
Koszty – rynek wtórny vs rynek pierwotny
Zwykło się uważać, że mieszkania z rynku wtórnego są tańsze niż te z rynku pierwotnego – i oczywiście jest w tym dużo racji. Jednak w dobie wciąż rosnących cen mieszkań, często mieszkania z rynku wtórnego zbliżają się pod względem wyceny do mieszkań z rynku pierwotnego. Dlatego też, jeśli inwestujemy w mieszkanie pod wynajem, z którego będziemy czerpać comiesięczne zyski, warto się zdecydować na rynek pierwotny. Takie mieszkania są warte swojej ceny, gdyż są całkowicie nowe, nowoczesne i tym możemy przyciągnąć w perspektywie potencjalnych najemców. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego może się to okazać trudniejsze. A to dlatego, że najemcy bardzo dużą wagę przykładają do standardu mieszkania.
Lokalizacja mieszkań
Lokalizacja mieszkań to kolejna kwestia, którą musimy rozpatrzyć, wybierając mieszkanie pod inwestycję z rynku wtórnego lub pierwotnego. Przez długi czas mieszkania z rynku pierwotnego były dostępne przeważnie w mało dogodnych lokalizacjach w oddaleniu od centrum miasta. W przeciwieństwie do tych z rynku wtórnego – łatwo było wybrać mieszkanie w interesującej nas lokalizacji, w blisko szkół, przedszkoli, centrów handlowych. Dziś sytuacja nieco się zmieniła – również mieszkania z rynku pierwotnego są dostępne w dogodnych lokalizacjach i bywają położone na przykład w samym centrum (wiąże się to z wyburzeniem starych budynków i ponowną dostępnością atrakcyjnych terenów). Taka lokalizacja także przyciągnie przyszłych najemców.
Innowacyjne rozwiązania budowlane i bezpieczeństwo
Pod tym względem zdecydowanie wygrywają mieszkania z rynku pierwotnego. A to dlatego, że mieszkania z rynku wtórnego, z racji dość odległego czasu ich powstania, nie są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania budowlane. Mieszkania z rynku pierwotnego to także ciekawe rozwiązania, jeśli chodzi o architekturę. Rynek pierwotny to także rozwiązania ekologiczne i najwyższy standard wykończeń (elementy rzadko obecne w mieszkaniach z rynku wtórnego). Innowacyjne rozwiązania wiążą się także z wygodą użytkowania mieszkań – na przykład odchodzi problrm parkowania, gdyż wiele z nowoczesnych budynków ma podziemne garaże. Często też w okolicach nowych osiedli są budowane odpowiednio wyposażone ogródki czy place zabaw dla dzieci, a także boiska. Rynek pierwotny to także bezpieczeństwo – osiedla są monitorowane i chronione całodobowo.
Rynek pierwotny mieszkań https://obido.pl/rynek-pierwotny-krakow/ to przede wszystkim duży wybór lokali – w ten sposób będziemy mogli uniknąć niepotrzebnych kompromisów.
Materiał Partnera