Saule Technologies – z portfela JR Holding ASI – jest w przededniu podejmowania decyzji o budowie nowych fabryk urządzeń perowskitowych, poinformował ISBtech współzałożyciel i co-CEO Saule Technologies Artur Kupczunas. Ponadto spółka prowadzi kolejne rozmowy o testowaniu w sieciach jej perowskitowych urządzeń IoT.
„Jesteśmy w przededniu podejmowania decyzji o budowie nowych fabryk. Chcemy zbudować kolejną linię produkcyjną o wydajności 700 tys. m2” – powiedział ISBtech Kupczunas.
Wskazał, że potencjał zapotrzebowania na moduły fotowoltaiczne Saule może być ogromny w długim terminie.
„Dzisiaj w Polsce jest mniej więcej 20 mln m2 powierzchni magazynowych nowoczesnego typu, czyli z ograniczoną nośnością, które uniemożliwiają zastosowanie modułów krzemowych. Mówimy więc o 30 latach naszej produkcji, żeby wypełnić zapotrzebowanie tylko i wyłącznie polskiego rynku, nie mówiąc o rynku europejskim, USA, czy Azji. Mówimy więc o potężnych inwestycjach umożliwiających zbudowanie szeregu fabryk, które będą w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku” – dodał.
Zaznaczył, że jest to tylko jedna implementacji technologii spółki, która chce rozwijać również urządzenia elektroniczne IoT.
„Rozpoczęliśmy testy rozwiązania perovskite electronic shelf label (PESL) w kilku firmach, u retailerów (np. Play), a także na stacjach benzynowych (PKN Orlen). Są to wyświetlacze cen z ekranem typu e-ink, a także wyposażone w nasze moduły perowskitowe, które są doskonałe, jeżeli chodzi o możliwości zbierania światła i konwersji do energii elektrycznej w niskim, sztucznym naświetleniu, jak w supermarketach, czy na stacjach benzynowych. Testy potrwają 2-3 miesiące. Rozmawiamy na temat jeszcze z szeregiem kolejnych firm” – powiedział Kupczunas.
Stwierdził, że produkowane przez Saule etykiety cenowe, wyposażone w moduły perowskitowe, dodają ogromnej wartości sieciom detalicznym, które mają ogromny problem konkurencyjny z ecommerce. „Chcemy pomóc tym sieciom rozwiązać ten problem” – podsumował co-CEO.
Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas. Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów. Saule Technologies przez ostatni rok, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. Od maja 2022 roku jest notowane na NewConnect.
Źródło: ISBnews