Średnioroczna dynamika wzrostu cen mieszkań wyniesie 5% r/r w br., 5,8% w 2024 r. i 7,3% w 2025 r., prognozują analitycy Credit Agricole Bank Polska.
„W horyzoncie około dwóch lat będziemy mieli do czynienia ze znaczącym niedopasowanie popytu i podaży na rynku mieszkaniowym. Popyt będzie wspierany przez oczekiwane przez nas ożywienie gospodarcze (w tym dobrą sytuację na rynku pracy), obniżki stóp procentowych oraz program Bezpieczny Kredyt 2%. W warunkach osłabionego napływu nowych lokali na rynek pierwotny będzie to czynnik sprzyjający ponownemu wzrostowi cen mieszkań” – czytamy w raporcie „Makromapa”.
Bank oczekuje, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym dla 7 największych miast w Polsce zaczną ponownie rosnąć w II poł. br. i wzrost ten przyspieszy w 2024 r. i I poł. 2025 r.
„Pewnego wyhamowania wzrostu cen można spodziewać się dopiero w połowie 2025 r. Wówczas na rynek trafią mieszkania, których budowa rozpoczęła się w II poł. 2023 r. Zgodnie z danymi GUS, liczba rozpoczętych budów – po wielu miesiącach spadku w ujęciu r/r – zwiększyła się o 9,6% r/r w lipcu br., a w sierpniu zwiększyła się o 108,8% r/r. Podsumowując, prognozujemy, że średnioroczna dynamika cen mieszkań wyniesie 5% r/r w br. 5,8% w 2024 r. i 7,3% w 2025 r.” – czytamy dalej.
Analitycy zwrócili uwagę, że roczna dynamika cen materiałów budowlanych od około roku kształtuje się w trendzie spadkowym i w sierpniu br. ukształtowała się poniżej zera. Wyhamowanie wzrostu cen materiałów będzie czynnikiem ograniczającym wzrost cen nieruchomości w najbliższych miesiącach. Skala tego oddziaływania jest jednak niewielka. Zgodnie z wynikami modelowania ekonometrycznego, spadek cen materiałów o 10% oddziałuje w kierunku obniżenia cen mieszkań o ok. 3%, wskazano także.
Źródło: ISBnews