W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się posiedzenia Fed i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), a na rynku krajowym – dzisiejsza publikacja szacunku PKB w 2022 r., uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Oczekują oni, że w całym roku wzrost PKB wyniesie 4,8% r/r.
„Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w wiele istotnych wydarzeń ekonomicznych. W pierwszym rzędzie inwestorzy będą wyczekiwali posiedzeń głównych banków centralnych Fed i EBC. O ile oczekiwania dot. samej skali podwyżek (25 pkt. baz. w USA oraz 50 pkt. baz. w strefie euro) wyraźnie się ugruntowały, to zdecydowanie więcej niepewności dotyczy retoryki banków co do polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. Choć bieżąca inflacja stabilizuje się, a perspektywy sytuacji gospodarczej są mniej optymistyczne niż w grudniu, to nie sądzimy, aby FOMC był gotów na wsparcie oczekiwań rynkowych co do mniej restrykcyjnej polityki w kolejnych miesiącach. W przypadku EBC, przy większym zróżnicowaniu opinii wewnątrz rady, znaczącej zmienności tej retoryki na ostatnich posiedzeniach, zakładamy, że przekaz może być mniej jednoznaczny i wskazujący na potrzebę analizy marcowej projekcji EBC” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
Jednocześnie w tle posiedzeń banków centralnych publikowane będą istotne dane makroekonomiczne. Przed posiedzeniem EBC (co może mieć wpływ na jego wynik) opublikowany zostanie wstępny styczniowy szacunek inflacji HICP, w szczególności inflacji bazowej, istotny z punktu widzenia skali wzrostu szeregu dóbr i usług, przy rocznych zmianach cenników uwzględniających ubiegłoroczne wzrosty cen energii. Te dane będą wpływać na ocenę „trwałości” wzrostu cen w gospodarce, wskazali ekonomiści.
„W USA najważniejsze będą piątkowe dane z rynku pracy, jako kluczowe dla decyzji Fed w kolejnych miesiącach. Ponadto po nieoczekiwanym spadku grudniowego indeksu ISM w usługach, publikowane w tym tygodniu styczniowe wskaźniki nastrojów przedsiębiorców ISM będą bardzo istotne. W bieżącym tygodniu opublikowane zostaną wskaźniki PMI koniunktury gospodarczej w Chinach, uwzględniające w pełni nastroje firm po odejściu przez władze od restrykcji epidemicznych” – czytamy dalej.
„Na rynku krajowym najistotniejsza będzie publikacja szacunku PKB w 2022 r., która pozwoli na oszacowanie wyniku PKB w samym IV kw. Oczekujemy, że w całym roku dynamika PKB wyniesie 4,8% r/r, przy spowolnieniu w IV kw. do 1,7% r/r w warunkach dalszego ograniczenia dynamiki konsumpcji prywatnej. Standardowo GUS nie opublikuje styczniowego szacunku flash inflacji” – napisano też w raporcie.
Źródło: ISBnews