O podwyżkę wynagrodzenia zamierza wystąpić co trzeci pracownik (33%) w 2023 roku, wynika z 50. edycji badania „Monitor Rynku Pracy”, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. Poniżej połowy (46%) pracowników nie otrzymało podwyżek w zeszłym roku; ponad połowa (53%) spodziewa się jej w tym roku.
„Wystąpić samemu o podwyżkę w 2023 roku zamierza co trzeci pracownik (33%); głównym powodem starania się o podwyżkę przez pracowników są rosnące ceny żywności i usług (70%). Najczęściej wskazywaną przyczyną, dla której pracownicy nie zamierzają wystąpić o podwyżkę jest niedawno otrzymany wzrost płacy (23%) oraz obawa o odebranie tego źle przez pracodawcę (21%)” – czytamy w raporcie.
W badaniu wskazano, że w 2022 r. podwyżkę u dotychczasowego pracodawcy otrzymała ponad połowa pracujących (54%) – istotnie więcej niż w roku ubiegłym (45%). Niemal połowa pracowników, którzy otrzymali podwyżki otrzymali je w wysokości jakiej się spodziewali (48%); 45% z nich otrzymała wzrost od 5% do 10%, blisko co czwarty (23%) otrzymał mniej niż 5% podwyżki.
Z raportu wynika, że 64% badanych oczekuje wsparcia ze strony pracodawcy w związku z rosnącą inflacją.
56% badanych oczekuje sukcesywnej podwyżki analogicznie do wzrostu inflacji, 29% – przyznania jednorazowej stałej podwyżki, 26% dodatkowych benefitów, które przyczyniłyby się do ograniczenia wydatków z domowego budżetu – najczęściej bonów towarowych do sklepów spożywczych (69%).
22% badanych oczekuje od pracodawcy umożliwienia pracy w płatnych nadgodzinach; 21% przyznania jednorazowej premii inflacyjnej; 13% propozycji dodatkowo płatnej funkcji lub roli w firmie, wymieniono.
Monitor Rynku Pracy to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Bieżąca, 50. edycji badania, została zrealizowane w okresie 1-17 grudnia 2022 r. przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI.
Źródło: ISBnews