OZE Biomar liczy na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które przewiduje dla Polski m.in. 25 mld euro w postaci kredytów i dotacji na rozwój sieci energetycznych i fotowoltaiki, a także rozważa debiut giełdowy w perspektywie 2-3 lat, poinformował ISBnews założyciel spółki Marcin Biechowski.
„Rozwijamy się bardzo szybko, w ubiegłym roku mieliśmy ponad 38 mln zł przychodów. Liczymy na odblokowanie KPO, które przewiduje dla Polski aż 25 mld euro w postaci kredytów i dotacji na rozwój sieci energetycznych i fotowoltaiki” – powiedział ISBnews Biechowski.
Według niego, odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy spowodowałoby, że rynek fotowoltaiki w Polsce, po słabszym ostatnim roku, może „szybko dokonać skoku cywilizacyjnego”.
„Według zrewidowanego w kwietniu br. KPO, polska energetyka mogłaby w różnych formach wsparcia (pożyczki i granty) otrzymać nawet 25 mld euro na działania związane z RePowerEU! To wystarczyłoby na gruntowną modernizację przestarzałych sieci przesyłowych, które nie są w stanie przyjąć zwiększonej produkcji z instalacji fotowoltaicznych” – stwierdził założyciel OZE Biomar.
Spółka rozważa ponadto debiut giełdowy.
„W perspektywie 2-3 lat debiut na GPW może być dla nas najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na pozyskanie finansowania pozwalającego na obsługę dużych instalacji i farm fotowoltaicznych. Oczywiście na bieżąco obserwujemy rynek i kondycję samej giełdy” – powiedział Biechowski.
Działająca od 13 lat gdyńska spółka OZE Biomar właśnie przekroczyła liczbę 8000 instalacji fotowoltaicznych w całej Europie o łącznej mocy ponad 190 MW i teraz mocno stawia na wielkoskalowe realizacje u klientów instytucjonalnych.
„W najbliższych latach czeka nas gwałtowny wzrost rozwoju instalacji na dachach zakładów produkcyjnych, halach magazynowych i budynkach użyteczności publicznej” – ocenił założyciel spółki.
Dodał, że OZE Biomar już teraz ma bardzo dużo zamówień na farmy fotowoltaiczne i instalacje dachowe z ogniw opartych o technologię krzemową na różnego rodzaju magazynach, zakładach produkcyjnych, stacjach benzynowych, salonach samochodowych, sklepach, a nawet zakładach karnych.
„Taka inwestycja w świetle dyrektywy unijnej nie tylko będzie obowiązkowa, ale już teraz jest bardzo opłacalna, bo zwrot kosztów osiąga się w okresie od 8 miesięcy do 5 lat, w zależności od charakteru inwestycji” – podsumował Biechowski.
OZE-Biomar świadczy usługi w obszarze odnawialnych źródeł energii. Zajmuje się projektowaniem oraz kompleksową realizacją wszystkich rodzajów instalacji fotowoltaicznych dla firm, gospodarstw rolnych, administracji oraz dla domu.
Źródło: ISBnews