Banki oczekują w IV kwartale br. wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MŚP, przy utrzymaniu dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzeniu wobec gospodarstw domowych, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
„Na IV kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzenie wobec gospodarstw domowych oraz oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MSP” – czytamy w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych IV kwartał 2023 r.”
„Banki w III kwartale 2023 r. zaostrzyły politykę kredytową w większości segmentów kredytów. Głównymi przyczynami tego zaostrzenia były: pogorszenie jakości portfela kredytowego i pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył spadek popytu na większość rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i krótkoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw” – czytamy dalej.
W segmencie kredytów dla przedsiębiorstw oczekiwania na IV kwartał 2023 r. to: utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw; spadek popytu na kredyty ze strony MŚP (większy na długoterminowe), a wzrost ze strony dużych przedsiębiorstw (większy na krótkoterminowe).
W III kwartale obserwowany dalszy (począwszy w II kwartału 2022 r.) spadek popytu na kredyty dla sektora MŚP oraz różnokierunkowe zmiany w przypadku dużych przedsiębiorstw – wzrost na krótkoterminowe i spadek na długoterminowe; zmiany uzasadniane spadkiem zapotrzebowania na finansowanie inwestycji oraz zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów.
„Kredyty mieszkaniowe:
Popyt na kredyt: ponowny, choć zróżnicowany w wielkości, wzrost popytu uzasadniany głównie uruchomieniem programu Bezpieczny Kredyt 2%, osłabiany m.in. użyciem alternatywnych źródeł finansowania.
Oczekiwania na IV kwartał 2023 r.: dalsze zaostrzanie polityki kredytowej oraz utrzymanie się wzrostowego trendu w wielkości popytu na kredyty mieszkaniowe” – czytamy dalej.
Oczekiwania na IV kwartał 2023 r. odnośnie kredytów konsumenckich to: kontynuacja zaostrzania polityki kredytowej i dalszy wzrost popytu. W III kwartale odnotowano spadek popytu m.in. w wyniku wykorzystania alternatywnych źródeł finansowania.
W opinii banków dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w III kwartale 2023 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało z pogorszenia się jakości portfela kredytowego i perspektyw makroekonomicznych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym podwyższyły marże na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, ale również złagodziły wymagania co do zabezpieczenia spłaty kredytu.
Źródło: ISBnews