PBG zgłosi propozycję ogłoszenia przerwy w obradach nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Rafako zwołanego na 14 listopada, podała spółka. Wnioskowanie przez PBG przerwy w obradach NWZA Rafako ma umożliwić wydanie wspólnego stanowiska obligatariuszy, nad którym głosowanie będzie trwało do 22 listopada br.
„Na dzień 14 listopada br. zarząd Rafako zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy z porządkiem obrad obejmującym m.in. bezwarunkowe uchwały konwersyjne dla wierzycieli układowych Rafako. Biorąc pod uwagę aktualny status uzyskiwania zgody w formie wspólnego stanowiska obligatariuszy, od której zależy sposób głosowania przez PBG nad zaproponowanymi przez zarząd Rafako projektami uchwał, PBG zamierza zgłosić propozycję ogłoszenia przerwy w obradach NWZA Rafako. W tej sytuacji jest to jedyne możliwe i uzasadnione prawnie rozwiązanie. Poza uchwałami konwersyjnymi i zmianą w zakresie emisji obligacji zamiennych dla ARP, w porządku obrad NWZA Rafako znalazł się również punkt dotyczący zmian w radzie nadzorczej spółki, jednak do chwili obecnej PBG nie zgłoszono żadnych kandydatur na członka rady nadzorczej Rafako” – czytamy w komunikacie.
W ostatnim czasie spółka Rafako komunikuje swoim interesariuszom, że dalsze jej losy zależą przede wszystkim od pozytywnego głosowania bezwarunkowych uchwał konwersyjnych, będących jedynie elementem prowadzonego wobec spółki procesu inwestorskiego i trwającego od dłuższego czasu procesu restrukturyzacji. Dotychczas obligatariusze PBG, tak samo jak inni interesariusze Rafako, np. główni wierzyciele, uzależniali swoje zgody na konwersję długu na akcje od realizacji procesu inwestorskiego w Rafako, będącego gwarancją przetrwania spółki w perspektywie długoterminowej. Takie stanowisko prezentowane przez kluczowych interesariuszy Rafako można potwierdzić m.in. w publikowanych ostatnio przez spółkę raportach bieżących, jak na przykład tym z początku listopada br. o zawarciu tzw. umowy standstill z instytucjami finansującymi Rafako. Wnioskowanie przez PBG przerwy w obradach NWZA Rafako ma umożliwić wydanie wspólnego stanowiska obligatariuszy, nad którym głosowanie będzie trwało do 22 listopada br. Decyzja obligatariuszy co do poparcia takich uchwał będzie opierała się m.in. o uzasadnienie przygotowane przez zarząd Rafako. Uzasadnienie to jednoznacznie wskazuje, że sama konwersja długu na akcje Rafako nie spowoduje odzyskania przez spółkę dodatnich kapitałów, do odzyskania których sama spółka Rafako zakłada także konieczność jej dokapitalizowania i dofinansowania, wyjaśnia PBG.
„Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, podstawowym warunkiem przetrwania Rafako jest zapewnienie spółce dokapitalizowania i dofinansowania oraz pozyskanie stabilnego inwestora, który będzie miał wpływ na pozytywne postrzeganie spółki i jej wiarygodność, a także przygotuje strategię pozwalającą na odbudowę jej wartości w przyszłości. PBG dokłada wszelkich starań, aby proces inwestorski zakończył się pozytywnie. Wierzymy, że powrót Rafako na rynek jest możliwy. Jednocześnie rozumiemy, że jego skuteczna realizacja jest uzależniona od wielu interesariuszy Rafako, w tym pozyskania deklarowanego wcześniej dofinansowania od podmiotów z Grupy PFR, od czego z kolei warunkowana jest oferta inwestora” – powiedział zarządca PBG Bartosz Sierakowski, cytowany w materiale.
W porządku obrad NZWA Rafako na wniosek PBG znalazły się także uchwały dotyczące procesu inwestorskiego. PBG nie otrzymało jednak od inwestora projektów takich uchwał, pomimo zapewnienia o dołożeniu wszelkich starań w celu ich uzgodnienia i przygotowania. Wobec tego podejmowanie na tym etapie wyłącznie proponowanych uchwał konwersyjnych w oderwaniu od trwającego procesu inwestorskiego i pozostałych elementów procesu restrukturyzacji spółki jest przedwczesne, wskazano również.
„Zarządca PBG z tytułu pełnionej funkcji sądowej zobowiązany jest kierować się interesem wierzycieli PBG. Rozwodnienie udziałów wierzycieli w kapitale zakładowym Rafako bez skutecznego całościowego oddłużenia tej spółki i zapewnienia warunków stabilnego dalszego jej funkcjonowania może skutkować jedynie zmniejszeniem możliwości sprzedaży objętego masą sanacyjną pakietu akcji Rafako, a także obniżeniem ceny takiej sprzedaży. Sprzedaż pakietu akcji Rafako wymaga również uzyskania zgody sędziego-komisarza, co wymaga uzasadnienia, a przede wszystkim wykazania korzyści z obecnie rozważanych rozwiązań” – zakończono.
Grupa PBG w restrukturyzacji i likwidacji jest notowane na GPW od 2004 r.
Źródło: ISBnews