Ponad 2/5 polskich przedsiębiorstw inwestujących za granicą (41%) deklaruje plany dalszej ekspansji zagranicznej w perspektywie kolejnych 3 lat, wynika z wynika z raportu opracowanego przez PFR TFI i PwC Polska we współpracy z KUKE. Jednocześnie 74,2% wszystkich ankietowanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie planuje ekspansji zagranicznej.
Według ankiety CATI (n=240) wśród polskich średnich i dużych przedsiębiorstw, przeprowadzonej w październiku br. na potrzeby raportu pt. „Kierunek: Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu zawirowań geopolitycznych”, 55% badanych przedsiębiorców wskazuje dywersyfikację geograficzną i ograniczanie ryzyka jako główną korzyść z bezpośrednich inwestycji za granicą.
„Zdecydowana większość (74,2%) ankietowanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie planuje ekspansji zagranicznej. Te, które deklarują taką chęć wskazują głównie pobliskie kraje europejskie w większości Europę Zachodnią (np. Niemcy, kraje skandynawskie, Włochy) i Europę Środkowo-Wschodnią (np. Czechy, Bałkany, kraje bałtyckie). Na trzecim miejscu znajduje się Ukraina. Pozostałe kierunki Bliski Wschód, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa lub Środkowa, Australia i Oceania oraz Azja nie cieszą się taką popularnością” – czytamy w raporcie.
W deklaracji planów ekspansji większą śmiałością wykazują się duże przedsiębiorstwa już obecne za granicą. Pokazuje to jak istotne są efekty sieciowania i wymiana doświadczeń z innymi firmami w kontekście realizowania inwestycji zagranicznych, podkreślili autorzy.
„Obecnie przedsiębiorstwa z dużo większą rezerwą podchodzą do planów inwestycyjnych. Jedynie 21,3% wszystkich przedsiębiorstw deklaruje nowe inwestycje greenfield , a 3,8% inwestycje brownfield. Jest to spadek o odpowiednio 8,1 i 6,4 pkt proc. względem przełomu 2021 i 2022. Firmy inwestujące wykazują się większą otwartością na nowe przedsięwzięcia 33,3% deklaruje plany nowych inwestycji greenfield (spadek o 12,2 pkt proc. względem poprzedniej edycji), zaś 5,8% przejęcia lub fuzji (spadek o 8 pkt proc.)” – czytamy dalej.
Wymagające otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne sprawia, że rośnie wpływ kluczowych trendów na globalne procesy gospodarcze i decyzje biznesowe przedsiębiorstw. Do najważniejszych z nich należą nearshoring, transformacja energetyczna i rewolucja cyfrowa czy wzrost protekcjonizmu, wskazano także.
Źródło: ISBnews