Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził cenę sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców w grupach taryfowych G na rok 2024 dla spółki PGE Obrót – spółki zależnej od PGE – na poziomie średnio 739,35 zł za MWh (cena bez podatku od towarów i usług oraz bez podatku akcyzowego), podała PGE. Oznacza to dla spółki potencjalną stratę na poziomie ok. 860 mln zł.
„Wysokość zatwierdzonej taryfy nie pokrywa w pełni uzasadnionych i poniesionych kosztów zakupu energii elektrycznej przez spółkę PGE Obrót, uwzględniających profil zużycia przez klientów. W związku z powyższym spółka dokonała oceny wpływu wysokości zatwierdzonej taryfy na swoją działalność i zidentyfikowała w segmencie obrót potencjalną stratę z tytułu nieuznania przez prezesa URE poniesionych kosztów zakupu energii, która – według stanu na dzień publikacji niniejszego raportu – szacowana jest na poziomie ok. 860 mln zł” – czytamy w komunikacie.
Mając powyższe na uwadze, intencją spółki PGE Obrót jest złożenie w najbliższym czasie wniosku do prezesa URE o zmianę wysokości Taryfy G, zapowiedziano również.
„Brak pokrycia kosztów będzie skutkował zawiązaniem w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej PGE za rok 2023 rezerwy na umowy rodzące obciążenia (na podstawie MSR 37 rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe). Spółka, wraz z audytorem, będzie analizowała wpływ powyższego na skonsolidowane wyniki Grupy PGE zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. Wysokość samej rezerwy zostanie zaprezentowana w raporcie okresowym grupy kapitałowej PGE za 2023 rok” – czytamy dalej.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews