Ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 3,9% r/r w lutym 2024 r., wynika z raportu UCE Research i uczelni WSB Merito. W poprzednich dwóch miesiącach wzrosty wynosiły odpowiednio: 4,8% i 5,6% r/r.
„Analiza blisko 60 tys. cen detalicznych wykazała, że w lutym br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 3,9% r/r. Tym samym spadek jednocyfrowej dynamiki wzrostu cen utrzymał się kolejny miesiąc z rzędu. Z siedemnastu analizowanych kategorii tylko dwie zdrożały dwucyfrowo. Dziesięć wykazało jednocyfrowe wzrosty, a pięć – spadki” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
„W całym zestawieniu na największym plusie są dodatki spożywcze, czyli m.in. ketchupy i majonezy – 12,1% r/r. W TOP5 podwyżek r/r ponownie widać też słodycze i desery – 10,5%, chemię gospodarczą – 9,4%, napoje bezalkoholowe – 8,7%, a także środki higieny osobistej – 8,4%. Z kolei najbardziej na minusie są art. tłuszczowe – 16,7% r/r. Pozostałe spadki oscylują w granicach od 4,4% do 0,4% r/r” – wymieniono w materiale.
W lutym na 17 monitorowanych kategorii 10 wykazało jednocyfrowe wzrosty r/r (w styczniu – 8 kategorii). Ponadto dwucyfrowe podwyżki dotyczyły 2 grup towarów (poprzednio – 5). Do tego zanotowano 5 spadków (miesiąc wcześniej – 4).
„Jednocyfrowy wzrost cen 10 kategorii ma bezpośredni związek ze spadkowym trendem inflacji i ustabilizowaniem się części czynników powodujących duże podwyżki. Oczywiście niektóre grupy towarów dalej będą notować wysokie skoki, ale czas dwucyfrowych podwyżek większości kategorii mamy już za sobą” – skomentował dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito Warszawa, cytowany w komunikacie.
Badanie „Indeks cen w sklepach detalicznych” dotyczyło 17 kategorii i blisko 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 59,9 tys. cen detalicznych z ponad 27,6 tys. sklepów należących do 55 sieci handlowych.
Źródło: ISBnews