Getin Holding oczekuje, że wiążące oferty kupna Idea Bank Ukraina pojawią się we wrześniu, poinformował prezes Piotr Miałkowski.
„Myślę, że będziemy dość szybko wiedzieć, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie [kupnem Idea Bank Ukraina]. Narzuciliśmy sobie bardzo ambitny harmonogram. Myślę, że pod koniec czerwca, na początku lipca powinniśmy już wiedzieć, czy to zainteresowanie, które się przejawiało w telefonach czy krótkich rozmowach przekształci się w niewiążące oferty. Zakładam, że w okolicach września moglibyśmy liczyć na wiążące oferty” – powiedział Miałkowski podczas telekonferencji.
„Nie sondowaliśmy aktywnie rynku pod kątem sprzedaży Idea Bank Ukraina, ale z drugiej strony, były sygnały [zainteresowania kupnem banku]. To nie jest start od zera, ten bank był już kilka razy sprzedawany, więc grupa potencjalnych oferentów z rynku ukraińskiego jest nam dobrze znana. Ona się sprowadza do kilku banków lokalnych, kilku międzynarodowych i kilku grup finansowych” – dodał.
Jego zdaniem, mimo przymusowej sprzedaży banku, Getin Holding może liczyć na „rozsądną” cenę, ze względu m.in. na konkurencyjny proces sprzedaży.
„Nasze aktywo jest dobre, stosunkowo małe, stosunkowo tanie i zdrowe na dzisiaj” – podkreślił prezes.
Miałkowski uważa scenariusz nacjonalizacji Idea Bank Ukraina, w przypadku, gdyby nie udało znaleźć się kupca, za mało prawdopodobny. Jego zdaniem, do nacjonalizacji mogłoby dojść, gdyby bank miał kłopoty np. niedobory kapitałowe; taka sytuacja zaś, jak podkreślał, nie występuje.
„Jeśli się nie uda sprzedać, to następnym etapem, o ile dobrze rozumiem prawo ukraińskie, nie będzie nacjonalizacja, ale sprzedaż w trybie aukcyjnym. Narodowy Bank Ukrainy sam lub przy pomocy swojego agenta dokona elektronicznej aukcji sprzedaży tech akcji” – wyjaśnił prezes.
Na początku maja Getin Holding otrzymał decyzję Narodowego Banku Ukrainy nakazującą sprzedaż przez Leszka Czarneckiego oraz Getin Holding udziałów w Idea Bank Ukraina w ciągu pół roku. NBU uzasadniał tę decyzję tym, że do dnia jej wydania nie zostało usunięte stwierdzone decyzją NBU z dnia 27 marca 2023 roku naruszenie reputacji biznesowej pana Leszka Czarneckiego.
Jak wyjaśniał Miałkowski, z punktu widzenia ukraińskiego prawa takim naruszeniem reputacji biznesowej była procedura resolution przeprowadzona wobec należącego do Leszka Czarneckiego Getin Noble Banku.
27 marca 2023 r. Narodowy Bank Ukrainy wydał decyzję o czasowym zakazie wykonywania prawa głosu z akcji Idea Banku (Ukraina) przez Getin Holding przez okres jednego roku, w związku z utratą reputacji biznesowej przez Leszka Czarneckiego. NBU wyznaczył termin na usuniecie naruszenia – 1 rok od daty decyzji. W kwietniu ub.r. Narodowy Bank Ukrainy zdecydował o utrzymaniu zakazu wykonywania praw głosu w Idea Bank Ukraina.
Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.
Źródło: ISBnews