Jeżeli będzie możliwe przesunięcie wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), to maksymalnie o pół roku, uważa wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. Dodał, że by na to raczej nie liczył.
„Jest pytanie, czy nasze ministerstwo, czy pani minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, czy autorytet pana premiera Donalda Tuska pozwoli na przesunięcie KPO. To jest też pytanie o to, jak inne kraje będą wydawały KPO. Oczywiście, nie tylko samorządowcy, ale także przedsiębiorcy marzyliby o wydłużeniu KPO, szczególnie, jak robią inwestycje” – powiedział Karnowski w Tok FM.
Przypomniał, że do wydatkowania części dotacyjnej z KPO pozostały dwa lata.
„Jeżeli to przesuńcie będzie możliwe, to o jakieś pół roku. Ja bym na nie nie liczył w tej chwili, raczej bym zostawił to jako taki wentyl bezpieczeństwa, jak komuś się podwinie noga” – podkreślił wiceminister.
„Niedobrze by było, gdybyśmy tych pieniędzy nie zdołali wydać. Przypomnijmy sobie” to jest ponad 60 mld euro” – dodał Karnowski.
Jak informowała wcześniej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz dotychczas zakontraktowano 13% środków z KPO, w części grantowej podpisano umowy na 30% zakontraktowanych środków. Na początku sierpnia minister informowała, że Polska przekroczyła 5,5 mld zł inwestycji zrealizowanych ze środków z KPO.
Jak wynika z zapowiedzi rządu, drugi i trzeci wniosek o płatność mają zostać złożone najpóźniej do 13 września. Czwarty i piąty wniosek o płatność w ramach KPO zostanie złożony pod koniec roku.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 56 inwestycji i 55 reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawić, że będzie łatwiej znosić wszelkie kryzysy.
Alokacja dla Polski w ramach KPO wynosi 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (44,96%) oraz transformację cyfrową (21,28%).
Źródło: ISBnews