Pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2 292,3 tys. osób w marcu bieżącego roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
„W ostatnim dniu marca 2024 r. pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2292,3 tys. osób. Spośród nich 969,9 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej” – czytamy w komunikacie.
Zaprezentowane w opracowaniu dane dotyczą osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia oraz umów o pokrewnym charakterze, tj. umów agencyjnych, o świadczenie usług, umów uaktywniających, aktów powołania oraz umów z członkami rad nadzorczych. Przedstawione wyniki są częścią prac eksperymentalnych mających na celu określenie liczby osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, podał GUS.
„Na koniec marca 2024 r. w Polsce było 2292,3 tys. osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych (zleceniobiorców). Wśród nich nieco większy był udział kobiet, które stanowiły 51,3%. Ten rodzaj umów był wykorzystywany głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,1% ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 56,6%, a w prywatnym 50,7%” – czytamy dalej.
9 na 10 osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne było związanych z sektorem prywatnym. Co piąta osoba wykonująca umowy zlecenia i pokrewne była związana z sekcją administrowanie i działalność wspierająca, podano także.
Źródło: ISBnews