Plan dotyczący przyspieszenia rozwoju polskiego rynku kapitałowego zostanie przygotowany w ciągu 2-3 miesięcy, zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.
„Myślimy o całej szerokiej kompleksowej reformie. Ona powinna być przygotowywana w ciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy. Dzisiaj zaflagowaliśmy tak naprawdę kilka projektów, które są bardziej zaawansowane, takie jak Innovate.pl jak program transferu technologii, jak nasze działania wspólnie z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. To wszystko na tej fazie rynku niepublicznego” – powiedział Domański podczas spotkania z dziennikarzami.
„Żeby rynek kapitałowy rósł, potrzebny jest oczywiście dopływ kapitału. Chcemy stwarzać również bodźce podatkowe ku temu. Stąd w przyszłym roku na pewno zwiększymy limit wpłaty na IKZE. Również element wprowadzony do polskiego systemu przez naszych poprzedników, jak państwo wiedzą, który ja oceniam pozytywnie, czyli PPK, chcemy dodatkowo uatrakcyjniać. Tutaj myślimy o mechanizmie auto-enrollmentu i powtórzyłem moje zobowiązanie do tego, aby ograniczyć podatek od zysków kapitałowych” – dodał minister.
Wcześniej dziś, podczas konferencji na GPW „Polska. Rok przełomu”zaprezentowany został rządowy plan rozwoju Polski, oparty na 6 filarach: inwestycje w naukę i badania; transformacja energetyczna; nowoczesne technologie; rozwój portów i modernizacja kolei; dynamiczny rynek kapitałowy oraz wsparcie i współpraca z biznesem.
Minister finansów zapowiedział podczas konferencji m.in. podwyższenie limitu inwestycji w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) od 2026 r., ograniczenie podatku od zysków kapitałowych – tzw. podatku Belki. Wskazał, że pierwsze działania pozwolą zmobilizować dodatkowe 10 mld zł nowych środków na innowacje i inwestycje.
Źródło: ISBnews