Powrót do kondycji finansowej sprzed pandemii zadeklarowało 18% przedsiębiorstw, a dalszą redukcję zatrudnienia planuje obecnie 5% przedsiębiorców wobec 8% w połowie maja br., wynika z V fali badania kondycji przedsiębiorstw, przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Jednocześnie 24% badanych nie było w stanie określić, kiedy nastąpi pełna odbudowa sytuacji finansowej, wskazując terminy dłuższe niż rok, zaś 29% podmiotów oczekuje odbudowania pozycji finansowej pod koniec 2020 r.
„Dane z kolejnych badań sektora przedsiębiorstw potwierdzają, że najtrudniejszy moment w gospodarce był w kwietniu, a obecnie następuje stopniowy wzrost aktywności gospodarczej. Najważniejsze są informacje o poprawie stabilności finansowej firm i małej liczbie przedsiębiorstw rozważających zwolnienia pracowników” – powiedział prezes PFR Paweł Borys, cytowany w komunikacie.
Badanie wykazało, że odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, aby przetrwać okres powyżej 3 miesięcy wzrósł do 54% na koniec maja z poziomu 39% w połowie kwietnia. Na koniec maja brak płynności wskazuje 5% firm, o 6 pkt proc. mniej niż w połowie kwietnia.
„14% firm obniżyło w maju dotychczasowe wynagrodzenia wszystkich pracowników. Obniżenie wynagrodzeń przeprowadziło 22% średnich firm oraz 2% dużych firm. 81% firm nie zmieniło w maju dotychczasowych poziomów wynagrodzeń” – czytamy w raporcie.
Maleje odsetek firm planujących obniżenie wynagrodzeń – z 50% na początku kwietnia do 9% na początku maja (spadek o 41 pkt proc.), podały PIE i PFR.
W przypadku nowych zamówień raport wykazał, że pod koniec maja (V fala badania) w porównaniu do początku kwietnia (I fala badania) odsetek firm ze spadkiem liczby nowych zamówień zmniejszył się: wśród mikro firm do 39% z 71% (o 32 pkt proc.), wśród małych firm do 34% z 69% (-35 pkt proc.), wśród średnich firm z do 30% z 48% (-18 pkt proc.), wśród dużych firm z do 34% z 46% (-12 pkt proc.)
„Kluczowe dla polskiej gospodarki będzie teraz to, w jakim tempie będziemy odbudowywać straty. Dotychczasowe wyniki naszych badań ankietowych wskazują, że mimo ekstremalnie trudnych warunków do prowadzenia biznesu, pojawia się stopniowa poprawa sytuacji przedsiębiorstw. Widać to także po wznowieniach działalności firm: w okresie od końca kwietnia do końca maja dokonało go 28,7 tys. przedsiębiorstw. To ponad dwa razy więcej niż liczba zawieszonych działalności w analogicznym okresie, co jest rzadko spotykaną sytuacją” – podsumował dyrektor PIE Piotr Arak, cytowany w komunikacie.
Badanie PIE oraz PFR przeprowadzone przez IBRiS w dniach 26-29 maja 2020 wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach na temat ich sytuacji i planów po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa. Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 406 firm, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji polskich przedsiębiorstw przy poziomie ufności 0,95, a błąd szacunku wskaźników struktury wyniesie 5%.
Źródło: ISBnews