Luka w VAT w Polsce mogła spaść o ok. 1-1,5 pkt proc. r/r i wyniosła 8,2-8,7% PKB w 2020 roku, według wstępnych szacunków CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Przedstawiciele organizacji, która przygotowuje raport na temat luki VAT na zlecenie Komisji Europejskiej, podkreślają, że są to wstępne szacunki, a bezpieczniej jest twierdzić, że luka VAT w ub.r. nie wzrosła.
„Według Grzegorza Poniatowskiego, dyrektora naukowego do spraw polityki fiskalnej fundacji, który jest jednym z głównych autorów raportów, luka w 2020 r. mogła być mniejsza o 1-1,5 pkt proc. w porównaniu z 2019 r. Oznaczałoby to, że wyniosła 8,7-8,2% potencjalnych wpływów” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Poniatowski zastrzega, że jego wyliczenia są oparte na szeregu założeń i mogą być obarczone błędem. Przyjęto na przykład, że GUS nie zmieni już swoich szybkich szacunków dotyczących PKB. A wiadomo, że takich rewizji urząd dokonuje na bieżąco, co ma wpływ na wielkość wyliczanej luki z poprzednich lat. Na potrzeby szybkich wyliczeń założono, że wpływy z VAT w ujęciu memoriałowym są takie same jak kasowe, wskazano też w dzienniku.
„Dlatego choć moje szacunki wskazują na lekki spadek, to bezpieczniej jest twierdzić, że ona nie wzrosła. A jej potencjalny spadek nie był tak wyraźny, jak w poprzednich latach” – powiedział Poniatowski, cytowany w „DGP”.
We wrześniu ub.r. CASE podało, że według szacunków Centrum przygotowanych dla Komisji Europejskiej, w wyniku recesji spowodowanej pandemią COVID-19, luka w VAT w Polsce w 2020 r. może wzrosnąć o około 5 pkt proc. w stosunku do 2019 r., czyli z 9,7% do ok. 14,5% wartości teoretycznych zobowiązań. Jednocześnie średnia unijna luka VAT w 2019 r. wyniosła 10,9%.
Luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu VAT, a tym co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa. W skład luki wchodzi szereg zjawisk, w tym unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków oraz nadużycia, które w ostatnich latach w Unii Europejskiej przybrały formę tzw. karuzeli VAT-owskich, wykorzystujących ciąg powiązanych podmiotów, firmy słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.
CASE od 2012 roku liczy lukę w VAT na zlecenie Komisji Europejskiej.
Źródło: ISBnews