Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, wzrósł do 90,3 pkt w marcu z 85,8 pkt w lutym (wg nowej metodologii), podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wskaźnik został opracowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
„Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyniósł w marcu 90,3 pkt, co oznacza wzrost o 3,5 pkt w porównaniu do wyniku z lutego. Na poprawę koniunktury wpłynęły wyższe przychody, które odnotowano w 15% firm. Poprawiła się sytuacja sektora usług – wskaźnik wzrósł o 18,5 pkt w porównaniu do odczytu za styczeń. O 14,3 pkt obniżył się obszar płynności finansowej przedsiębiorstw, która wciąż jednak utrzymuje się powyżej poziomu neutralnego, podobnie jak zatrudnienie oraz wynagrodzenia. Poniżej poziomu neutralnego znalazły się z kolei inwestycje, które spadły o 19,5 pkt w porównaniu do stanu sprzed miesiąca. W najtrudniejszej sytuacji są mikrofirmy, aż 58% z nich dysponuje zasobami finansowymi pozwalającymi przetrwać maksymalnie 3 miesiące. To wnioski płynące z trzeciego notowania wskaźnika opracowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego” – czytamy w komunikacie.
Zatrudnienie, wynagrodzenia oraz płynność finansowa to trzy elementy wskaźnika MIK przyjmujące poziomy powyżej odczytu neutralnego. Z kolei spadek do poziomów poniżej poziomu neutralnego odnotowano w obszarze inwestycji oraz mocy produkcyjnych, które obniżyły się odpowiednio o 19,5 pkt oraz 19,3 pkt. Pozytywnie od poziomu neutralnego w trzech kolejnych pomiarach odstają odczyty MIK tylko dla dużych firm, ale nawet w przypadku dużych przedsiębiorstw marcowy MIK obniżył się m/m o 7,8 pkt, podano także.
„Marcowy odczyt indeksu koniunktury wskazuje na względne pogorszenie sytuacji w firmach produkcyjnych oraz poprawę w firmach usługowych. Jest to wyraźna zmiana w stosunku do wyników obserwowanych w styczniu i lutym. Na obserwowaną poprawę w sektorze usług wpływ miało stopniowe luzowanie restrykcji antyepidemicznych dotyczących zwłaszcza sektora usług – szczególnie dokonane w lutym otwarcie galerii handlowych, hoteli oraz instytucji kultury i rozrywki. Bezpośrednio po zniesieniu obostrzeń obserwowano wzmożony (choć nadal o 30% niższy niż przed rokiem) ruch w galeriach handlowych. Względne pogorszenie wskaźnika koniunktury w polskim przemyśle wynika głównie ze spodziewanego spadku sprzedaży w nadchodzącym miesiącu. Może mieć to związek z obserwowanymi wzrostami cen surowców, w tym surowców rolnych oraz ropy, na rynkach międzynarodowych. Wiele spośród zbadanych firm produkcyjnych działa w sektorze produkcji spożywczej. Tymczasem w lutym w porównaniu do poprzednich miesięcy obserwowano wyraźny wzrost cen nieprzetworzonych surowców rolnych oraz najwyższy od 2014 r. wzrost indeksu cen żywności FAO (+16,7% r/r)” – powiedziała analityk zespołu strategii PIE Paula Kukołowicz, cytowana w komunikacie.
Największe pogorszenie koniunktury zaobserwowano w mikrofirmach, wśród których 49% wskazuje na spadki wartości sprzedaży, a 36% na spadki liczby nowych zamówień m/m. Płynność finansowa ponad połowy (58%) mikrofirm pozwala im na funkcjonowanie na rynku krócej niż 3 miesiące, podano też w materiale.
Jeżeli chodzi o poszczególne branże, to najwyższy poziom wskaźnika, na poziomie 101,9 pkt, osiągnęła w marcu branża usługowa. Było to w głównej mierze zasługą poprawy sytuacji dużych firm. Z kolei w przypadku notujących wysokie odczyty MIK w styczniu i lutym firm produkcyjnych, marcowy poziom wskaźnika uległ obniżeniu do poziomu 90,6 pkt. Wpływ na taki stan rzeczy miał dość wysoki odsetek firm produkcyjnych (53%) wskazujących na spadek przychodów m/m oraz duży (39%) udział firm z mniejszą m/m liczbą nowych zamówień, podano w komunikacie.
„Marcowy MIK odrobił cześć strat z poprzedniego miesiąca. Poprawa jest widoczna przede wszystkim w wymiarze prognostycznym, natomiast diagnoza bieżącej sytuacji pozostaje poniżej poziomu neutralnego. Większy optymizm nie przekłada się jeszcze na zwiększenie aktywności inwestycyjnej – ta osłabiła się we wszystkich analizowanych branżach. Tak więc na początku bieżącego roku ten komponent będzie hamował dynamikę PKB. Widoczne jest zróżnicowanie dynamiki inwestycji w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Duże firmy zwiększają inwestycje, natomiast mikro, małe i średnie zmniejszają. Co istotne, dla najmniejszych przedsiębiorstw silniejszą barierą jest brak wystarczających środków. Koresponduje z tym ogólne lekkie zacieśnienie warunków finansowania przedsiębiorstw, dotkliwe zwłaszcza dla mikro i małych firm. Tym samym zwiększa się przestrzeń do działań banku rozwoju, jakim jest BGK, zmierzających do niwelowania barier w dostępie do finansowania” – skomentował menedżer ds. analiz rynków z Biura Badań i Analiz BGK Piotr Dmitrowski.
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Poziomy liczbowe MIK obliczane są na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews