Prawie dwie trzecie (64%) prezesów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oczekuje wzrostu globalnej gospodarki w ciągu 12 miesięcy, w Polsce – 53%, na świecie – 76%, wynika z polskiej edycji tegorocznego badania PwC CEO Survey.
„Warto przypomnieć, że w poprzednim badaniu, które było przeprowadzone na jesieni 2019 r., mieliśmy do czynienia z rekordowym pesymizmem, jeśli chodzi o ocenę perspektyw globalnej gospodarki. Wówczas 53% liderów biznesu na świecie spodziewało się spowolnienia gospodarczego, ale w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ta grupa respondentów wyniosła 43% i była najmniejsza spośród wszystkich badanych regionów. Dziś optymizm wśród polskich menedżerów jest znacznie ostrożniejszy niż u kolegów na świecie, cieszy natomiast fakt, że pewność co do wzrostu przychodów firm jest na bardzo wysokim poziomie. To oznacza, że mimo zmienionych i nadal trudnych warunków polskie firmy znalazły sposób na rozwój biznesu, czego potwierdzeniem jest chociażby w części firm przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej czy znakomite wyniki eksportu” – powiedział prezes PwC w Polsce Adam Krasoń, cytowany w komunikacie.
Wzrostu przychodów w perspektywie 12 miesięcy oczekuje 76% polskich prezesów, a w perspektywie 3 lat – 86% badanych (na świecie odpowiednio 85% i 88%).
Prezesi na świecie wskazują na ryzyka swoich oczekiwań wliczając w nie cyberzagrożenia (85% odpowiedzi), niepewny wzrost gospodarczy (83%) oraz pandemię i inne kryzysy zdrowotne (81%).
„W Polsce na pierwszym miejscu znalazła się niepewność co do regulacji podatkowych (90% odpowiedzi po zsumowaniu 'jestem tym bardzo zaniepokojony’ i 'jestem tym w pewnym stopniu zaniepokojony’). Na kolejnych pozycjach respondenci wymienili niepewny wzrost gospodarczy (88%) i później dopiero pandemię (86%)” – czytamy dalej.
W ciągu najbliższych 12 miesięcy 31% prezesów z Polski deklaruje przeprowadzenie fuzji i przejęć (na świecie – 38% badanych).
„W najbliższych 12 miesiącach firmy zamierzają skupić się na szukaniu efektywności operacyjnej – takiej odpowiedzi udzieliło 69% polskich respondentów (77% na świecie). Pozostałe priorytety to wzmacnianie wzrostu organicznego (59% badanych w Polsce, 73% na świecie) oraz opracowanie nowego produktu i/lub usługi (odpowiednio 51% i 56%)” – czytamy w materiale.
W przypadku planów CEO dotyczących zatrudnienia w swoich firmach – 43% firm z Polski zamierza zwiększyć zatrudnienie w 2021 roku, a w ciągu 3 lat takie plany deklaruje 78% badanych. 10% firm w Polsce (w porównaniu do 21% na świecie i 18% w regionie) spodziewa się spadku liczby zatrudnionych w swoich organizacjach w tym roku, podano również.
Badanie wykazało, że 22% polskich prezesów zadeklarowało, iż zmiany klimatu i szkody środowiskowe znalazły się w ich strategii zarządzania ryzykiem (40% globalnie).
„Na świecie w ciągu ostatniego roku widzimy znaczne przyspieszenie inicjatyw związanych z ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Pojęcie ESG (od angielskiego Environmental, Social and Corporate Governance) odnosi się do trzech głównych czynników pomiaru trwałości i wpływu społecznego inwestycji w spółkę lub biznes. Martwić może jednak fakt, że polskie spółki wydają się nie traktować tych kwestii z wystarczającą powagą” – powiedział partner w PwC, lider zespołu ds. zarządzania ryzykiem Piotr Rówiński.
W porównaniu do decyzji prezesów na świecie i w regionie polscy respondenci mniejsze inwestycje planują w: zrównoważony wzrost i inicjatywy ESG (25% różnicy względem globalnej średniej), przywództwo i rozwój talentów (18% różnicy), cyberbezpieczeństwo (15%) oraz transformację cyfrową (10%), podał PwC.
PwC przeprowadziło badanie wśród 5050 prezesów firm w 100 krajach w styczniu i lutym 2021 r. W tej grupie było 163 respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym 49 prezesów z Polski. Nie wszystkie liczby na wykresach sumują się do 100% w wyniku zaokrąglania wartości procentowych i decyzji, by w niektórych przypadkach nie pokazywać odpowiedzi „inne”, „żadne z powyższych” i „nie wiem”.
Źródło: ISBnews