Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) wzrósł o 3,7 pkt m/m i wyniósł 1,5 pkt w kwietniu br., podał Instytut. Jest on wyższy od wartości sprzed roku o 39,3 pkt.
„Wartość ogólnego wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) zwiększyła się szósty miesiąc z rzędu. Tym razem o 3,7 pkt. Obecnie wynosi 1,5 pkt i jest wyższa od wartości sprzed roku o 39,3 pkt. W zmianach wartości wskaźnika koniunktury obliczanych dla różnych grup producentów przeważają wzrosty. W przekroju według głównych grup produktowych spadek wartości wskaźnika odnotowano tylko dla producentów dóbr konsumpcyjnych (o 4,5 pkt)” – czytamy w komunikacie.
Najbardziej koniunktura poprawiła się w produkcji dóbr inwestycyjnych (wzrost wartości IRGIND o 8,5 pkt), podał Instytut.
W przekroju według wielkości przedsiębiorstwa wzrost wartości wskaźnika koniunktury odnotowano dla wszystkich grup przedsiębiorstw; największy, o 17,2 pkt, dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników, a najmniejszy, o 1,4 pkt, dla przedsiębiorstw o zatrudnieniu od 51 do 250 osób, podano również.
Jak podał Instytut, producenci informują o wzroście wielkości produkcji, zamówień ogółem i eksportowych oraz zatrudnienia; w dalszym ciągu rosną ceny wyrobów gotowych i zapasy.
” Poprawiają się sytuacja finansowa przedsiębiorstw i oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Nastroje producentów są coraz lepsze, a przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w przemyśle i całej gospodarce w nadchodzących miesiącach optymistyczne” – podsumowano.
Źródło: ISBnews