Senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej rekomendują Izbie Wyższej wprowadzenie preambuły do ustawy o ratyfikacji decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Za przyjęciem przez Senat ustawy wraz z preambułą opowiedziało się 16 senatorów komisji, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Senat ma zająć się tą ustawą na posiedzeniu 27 maja.
W trakcie dyskusji przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich (KO) zgłosił – w imieniu klubów Koalicji Obywatelskiej (KO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) wniosek o wprowadzenie do ustawy preambuły, opartej – jak powiedział – „w połowie na tym, co PSL złożył w Sejmie [PSL domagało się wprowadzenia preambuły do ustawy na etapie prac sejmowych], a w połowie na tym, co proponuje Koalicja Obywatelska”.
Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek zgłosił Grzegorz Bierecki (PiS).
„Ta preambuła nie jest powodem do tego, aby ta ustawa, ważna ustawa, na którą Polacy czekają, aby wracała teraz do Sejmu i przechodziła dalsze prace w komisjach i na posiedzeniu plenarnym Sejmu. […] Ja składam wniosek o przyjęcie tej ustawy bez poprawek” – uzasadnił Bierecki.
Sugerował przyjęcie odrębnej uchwały, zawierającej te elementy, które miałyby znaleźć się w preambule.
Połączone komisje najpierw głosowały wniosek Grzegorza Biereckiego, poparło go 5 senatorów, 11 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za wnioskiem Bogdana Klicha (KO) o wprowadzenie preambuły opowiedziało się 11 senatorów, 5 było przeciwnych.
Następnie komisje jednogłośnie (16 głosami) zarekomendowały Senatowi przyjęcie ustawy wraz z preambułą.
„W 18. roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej cała wspólnota stanęła przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest kryzys społeczno-gospodarczy. Jedyną drogą wyjścia z tego kryzysu jest solidarność europejska, a środkiem do realizacji tego celu – ustanowienie Europejskiego Funduszu Odbudowy” – czytamy w preambule.
Wskazuje ona m.in. priorytety wydatkowania środków unijnych i zasady, na jakich ma odbywać się realizacja projektów.
„W trosce o przyszłość i pomyślność naszej Ojczyzny, władze Rzeczpospolitej Polskiej deklarują, że środki z Funduszu Odbudowy będą służyć modernizacji państwa, rozwojowi innowacyjności gospodarki, usprawnieniu ochrony zdrowia, wzmocnieniu systemu edukacji, ochronie środowiska i klimatu. Władze Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązują się, że środki z Funduszu będą wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów” – czytamy także.
W preambule znalazła się także informacja, że nadzór nad realizacją projektów i wydatkowaniem środków pełnić będzie Komitet Monitorujący, składający się z przedstawicieli Rady Ministrów, Sejmu, Senatu, samorządu terytorialnego, pracodawców, organizacji związkowych oraz organizacji pozarządowych.
Krajowy Plan Odbudowy został przyjęty przez Radę Ministrów 30 kwietnia i nieformalnie przekazany Komisji Europejskiej. 3 maja Komisja otrzymała finalną wersję KPO. Ponad tydzień temu Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.
Wynegocjowana dla Polski kwota w ramach Krajowego Planu Odbudowy i środków budżetowych na lata 2021-2027 to łącznie ok. 160 mld euro, w tym ponad 125 mld euro w formie dotacji bezpośrednich. W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) ma to być – 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek.
Źródło: ISBnews