Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, zakładający możliwość kontynuowania działalności w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z działalności, przez prowadzącego ten skład, do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego projektu.
Został on zgłoszony przez grupę posłów.
Celem planowanej nowelizacji jest umożliwienie kontynuacji działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez podmiot prowadzący skład podatkowy bez zawieszania poboru w stosunku do wyrobów objętych akcyzą znajdujących się w tym składzie.
„Teraz mamy zarejestrowanych aż 670 składów podatkowych, do tego mamy ponad 90 gorzelni rolniczych. To wszystko podmioty, które szczególnie teraz, w dobie pandemii, sytuacji covidowej, mogą być zainteresowane tym, żeby dokonywać pewnych zmian w swojej strukturze właścicielskiej, łączyć się z innymi podmiotami, tak żeby w lepszy sposób przetrwać pewne zmiany na rynku, jakie aktualnie zachodzą” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski w trakcie pierwszego czytania w Sejmie.
Jak tłumaczył w imieniu wnioskodawców poseł Jarosław Krajewski (PiS), obecne przepisy co do zasady nie zezwalają na kontynuację działalności w składzie podatkowym przez inny podmiot niż dotychczasowy, gdyż z dniem cofnięcia – na wniosek podmiotu – zezwolenia na prowadzenie składu następuje zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Tym samym powstaje zobowiązanie podatkowe od wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie. Nie ma możliwości przejęcia tego składu i dalszego zawieszenia poboru akcyzy przez podmiot inny niż następca prawny.
Zdaniem wnioskodawców, rozwiązania te mogą zatem stanowić barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Projektowana nowelizacja ma pozwolić na przejęcie składu podatkowego w innych przypadkach niż sukcesja podatkowa, bez konieczności likwidacji działalności prowadzonej w składzie podatkowym i zapłaty akcyzy od wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie. Planowane przepisy mają likwidować trudności w zakresie przejęcia składu podatkowego, eliminować szereg pracochłonnych i kosztochłonnych działań po stronie firm poszerzających swoje składy podatkowe lub kontynuujących działalność w miejsce poprzednika w reżimie składu podatkowego w sposób nieprzerwany.
Źródło: ISBnews