Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zapowiada opracowanie takiej strategii przemysłowej, której zakres ma być „adekwatny do obecnej sytuacji gospodarczej Polski” i ma „stanowić odpowiedź na wyzwania jakie stoją przed branżami przetwórstwa przemysłowego” z uwzględnieniem polityki energetyczno-klimatycznej oraz zakłóceń globalnego łańcucha dostaw, wynika z wypowiedzi wiceministra w tym resorcie Mariusza Goleckiego.
„Istotne jest opracowanie takiej strategii przemysłowej, której zakres będzie adekwatny do dzisiejszej sytuacji gospodarczej Polski. Ma ona odpowiadać na aktualne potrzeby i wyzwania które stoją przed polskimi branżami przetwórstwa przemysłowego, w szczególności w zakresie implikacji wynikających z polityki energetyczno-klimatycznej prowadzonej na szczeblu UE, czy też zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, tak aby zapewnić polskiej gospodarce stabilne warunki do dalszego rozwoju” – napisał Golecki w odpowiedzi na pytanie o kontynuację prac, związanych z wdrożeniem Polityki Przemysłowej Polski.
Polityka Przemysłowa Polski byłą przygotowywana w MRiT w roku ubiegłym, miała omawiać zidentyfikowane wyzwania, przed którymi stał polski przemysł, charakterystykę wybranych branż oraz istniejące w momencie jej opracowywania mechanizmy wsparcia.
Jak podkreślił Golecki, „materiał ten został opracowany na podstawie informacji zebranych w ramach przeprowadzonych nieformalnych konsultacji, które odbyły się na początku 2021 r. oraz danych statystycznych z roku 2020 i lat wcześniejszych”.
„Tym samym materiał ten nie uwzględnia dynamicznych zmian, do których doszło w 2021 r., w szczególności sytuacji na rynku energii, przerwania łańcucha dostaw surowców i półproduktów, czy wpływu opublikowanego w lipcu br. pakietu Fit for 55 na funkcjonowanie przemysłu w Polsce” – wskazał.
Zapowiedział, że po przeanalizowaniu obecnej sytuacji resort przedstawi odpowiednie narzędzia polityki gospodarczej.
„W Ministerstwie Rozwoju i Technologii analizujemy bieżące wyzwania, przed którymi stoi polski przemysł. Po ich dokonaniu zaproponujemy właściwe dla obecnej sytuacji narzędzia polityki gospodarczej, które kompleksowo odpowiedzą na potrzeby polskiej gospodarki” – czytamy w interpelacji.
Źródło: ISBnews