Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju stają się nieodłącznym elementem wielu firm. 26% polskich organizacji nie ma jeszcze formalnej strategii ESG, ale planuje ją stworzyć, a wśród najważniejszych wyzwań z tym związanych znalazły się trudność w mierzeniu postępów oraz niedostateczna wiedza na ten temat, wynika z raportu ManpowerGroup. Zobowiązania wdrożyło 17% polskich przedsiębiorstw, 38% jest w trakcie wdrażania ESG w organizacji, natomiast 36% wstępnie planuje już działania.
Zbudowanie ciekawej, wartościowej i efektywnej strategii ESG jest pierwszym krokiem i kluczowym elementem we wdrożeniu tego typu działań. Jak pokazuje najnowszy raport ManpowerGroup „ESG w polskich organizacjach”, 26% polskich przedsiębiorstw jest na etapie planowania formalnej strategii ESG, a 22% już ją posiada. Zobowiązania wdrożyło 17% polskich przedsiębiorstw, 38% jest w trakcie wdrażania ESG w organizacji, natomiast 36% wstępnie planuje już działania.
„Zielona transformacja, działania na rzecz środowiska naturalnego, raportowanie ESG czy wdrażanie strategii na rzecz równoważonego rozwoju to trendy rynku pracy, które w ostatnim czasie jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu. Wymagają one bowiem dużego nakładu pracy zarówno od pracodawców, jak i elastyczności oraz otwartości na naukę zielonych kompetencji wśród kandydatów oraz pracowników. W związku z dynamicznym rozwojem obszaru ESG powstają zupełnie nowe stanowiska, a firmy stają przed wyzwaniem realizacji założeń oraz zobowiązań. W drugiej jednak strony, wielu pracodawców nadal nie wdrożyło żadnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, a jeśli już to zrobiło, to odpowiedzialność za te kwestie rozprasza na zatrudnione już osoby” – powiedział dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak, cytowany w komunikacie.
Organizacje, które zadeklarowały wdrożenie działań ESG, zostały zapytane o to, jakie obszary wymagają dalszego rozwoju lub wsparcia zewnętrznego. Według danych, głównym obszarem wymagającym wzmocnienia są szkolenia i rozwój pracowników, a także implementacja nowych technologii, podkreślono.
Zdaniem dyrektora ds. marketingu i innowacji w ManpowerGroup Pawła Binkowskiego, raportowanie czy monitorowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju często bywa czasochłonne oraz skomplikowane, jednak nowoczesne technologie mogą znacząco ułatwić te procesy.
„W szczególności sztuczna inteligencja, zdolna do przetwarzania ogromnych zbiorów danych, umożliwia identyfikowanie wzorców, prognozowanie trendów i ocenę potencjalnych ryzyk. Dodatkowo integracja z innymi narzędziami wspierającymi raportowanie ESG, takimi jak internet rzeczy (IoT), blockchain czy platformami analitycznymi pozwala nie tylko na zbieranie danych z różnych lokalizacji, ale również na skuteczne monitorowanie realizacji wyznaczonych celów” – wskazał ekspert.
Z analizy wynika, że 34% firm planuje zwiększać zatrudnienie osób związanych z ESG. Jeśli chodzi o najczęstsze wyzwania związane z rekrutacją takich pracowników, 42% respondentów wskazało na wysokie oczekiwania finansowe kandydatów, 37% – na dużą konkurencyjność wśród ofert na rynku, a według 31% brak jest odpowiednio wykwalifikowanych osób. Raport wskazuje również, że w ostatnich 3 latach utworzono najwięcej stanowisk dla specjalistów, analityków, a także oraz managerów ds. ESG.
Źródło: ISBnews