W organizacjach 43% ankietowanych przedstawicieli polskich firm maksymalny zwrot z inwestycji w technologię nie został osiągnięty, wynika z badania Strategy&, wchodzącej w skład PwC. Ponad 50% ankietowanych firm, które nie osiągnęły maksymalnych zwrotów z inwestycji w technologię, przyznało, że komunikacja w ich projektach pomijała kluczowych interesariuszy. 56% respondentów z tych firm oceniło, że brakowało wspólnej wizji wśród liderów, co prowadzi do chaosu komunikacyjnego i utrudnia osiągnięcie wyznaczonych celów.
„Firmy planują przeznaczyć około 4 500 mld USD na inwestycje w technologię tylko w 2023 roku. Wykorzystanie narzędzi związanych ze sztuczną inteligencją (AI), metaverse, chmurą obliczeniową (cloud), automatyzacją i robotyzacją nabiera przyspieszenia. Rosną też nakłady na cyberbezpieczeństwo. Wszystko to wymaga od biznesu nieustannego rozwoju technologicznego i praktycznie ciągłej transformacji, która wymaga równoczesnych zmian procesowych i organizacyjnych. Sposób, w jaki prowadzone są projekty transformacji technologicznej i organizacyjnej, buduje przewagę rynkową firm, daje możliwość sprawniejszej realizacji strategii i poprawy wyników finansowych, a także może ułatwić zarządzaniem wpływu firmy na środowisko” – powiedział partner zarządzający Strategy& Polska Krzysztof Badowski, cytowany w komunikacie.
Ankietowani dość spójnie wskazali na główne wyzwania w ich projektach transformacji technologicznych. Ponad połowa wszystkich respondentów uważa, że brak zasobów ludzkich to największy problem transformacji technologicznych. Jednak pomimo problemów związanych z brakiem zasobów ludzkich część organizacji deklaruje, że osiąga maksymalny zwrot z inwestycji w technologię. Praktyka oraz wyniki badania wskazują, że ustrukturyzowane zarządzanie zmianą pozwala zminimalizować nieefektywności projektów transformacji technologicznych i w konsekwencji umożliwia maksymalizację zwrotu z inwestycji w technologię, podkreślono.
33% przedstawicieli firm, które nie osiągnęły maksymalnego zwrotu, uważa, że niewystarczające wsparcie liderów było głównym problemem transformacji technologicznej, podczas gdy w drugiej grupie niewystarczające wsparcie liderów jako wyzwanie wskazywano najrzadziej (8%). Taki wynik wskazuje, że odpowiednie zaangażowanie liderów jest bardzo ważne dla osiągnięcia zakładanych celów transformacji technologicznej i maksymalizacji zwrotów z inwestycji w technologię.
„Wdrażaniu technologii w organizacjach powinien przyświecać jeden cel – uzyskanie w wyniku takich projektów zwiększonej wartości biznesowej. Prawdziwy sukces wdrożenia rozwiązań chmurowych czy innych działań IT w firmach cechuje się mierzalnym efektem biznesowym – to wniosek z naszej wieloletniej praktyki i podejścia strategicznego do transformacji cyfrowej. Wyzwaniem jest komunikacja – tylko ona, jeśli jest dobrze prowadzona, jest w stanie zapewnić efektywność wdrażania technologii, ale także 'rozładowywać’ naturalne napięcia, które powstają na etapie realizacji transformacji cyfrowej, która przy tak szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym jest po prostu konieczna” – dodał partner PwC Polska, CEE Cloud & Digital Leader Mariusz Chudy.
Badanie przeprowadzone przez Strategy& Polska w lutym i marcu 2023 w Polsce miało formę ankiety online, do wypełnienia której zaproszono przedstawicieli sektora handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych oraz firm z nimi współpracujących. W wypełnieniu ankiety wzięło udział 90 respondentów, w tym zarówno przedstawiciele obszarów technologicznych, jak i sfery biznesowej.
Źródło: ISBnews