Z powodu pandemii 74% firm zrezygnowało z części benefitów dla pracowników, jednak 67% przedsiębiorstw wprowadziło nowe propozycje, wynika z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” przygotowanego przez Personnel Service.
Najczęściej budżety przedsiębiorstw odciąża brak organizacji imprez firmowych (36%), a co czwarty pracodawca nie oferuje już szkoleń i kart sportowych. Obecnie co trzecia firma za benefit uznaje elastyczne podejście do miejsca i czasu wykonywania pracy, 30% oferuje szkolenia online, a 18% wsparcie psychologiczne, podano.
„Można powiedzieć, że budowany skrupulatnie od wielu lat system benefitów wraz z nadejściem pandemii runął jak domek z kart. Pracownicy zostali np. z kartami multisport do zamkniętych siłowni czy kartami lunchowymi do stołówek, na których przestali bywać. O 180 stopni zmieniła się również hierarchia potrzeb. Teraz na prowadzenie wysuwają się kwestie bezpieczeństwa. Dlatego tak istotne jest oferowanie opieki medycznej rozszerzonej o pomoc psychologiczną czy ułatwianie dostępu do szczepień. Na drugim miejscu plasuje się potrzeba szkoleń, ale w obecnych czasach wyłącznie w formie zdalnej” – powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.
Pracodawcy w zamian za benefity, z których zrezygnowali, wprowadzają nowe oferty dla pracowników. Zdecydowało się na to 67% firm. Najwięcej przedsiębiorców za benefit uznaje elastyczne podejście do miejsca i czasu wykonywania pracy (34%). Podobny odsetek, bo 30%, oferuje szkolenia online. Nieco mniej, bo 18% wprowadziło w firmie wsparcie psychologiczne dla pracowników, a 14% szczepienia na grypę, wskazano również.
„Pandemia zmieniła również podejście do benefitów u pracowników. Już 14% zatrudnionych mówi wprost, że oczekuje, że tego typu dodatki ulegną zmianie, a 15% przestało traktować pracę zdalną jako benefit. Dobrą informacją jest to, że powyżej opisane zmiany pracodawców odpowiadają wprost na oczekiwania pracowników. Jak wynika z badania, najwięcej zatrudnionych (45%) chciałoby rozbudowanego pakietu opieki medycznej, a 30% szkoleń online. Co istotne, już co piąty pracownik chciałby, żeby pracodawca ułatwił mu dostęp do szczepień. Pracownicy oczekują też benefitów w postaci wsparcia psychologicznego oraz dofinansowania do zdalnych form rozrywki, np. Netflix (po 17%)” – podsumowano.
Źródło: ISBnews