Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), z którym Ministerstwo Cyfryzacji (MC) jest w stałej współpracy, planuje rozpoczęcie aukcji pasma dla technologii 5G po wakacjach i przyznanie częstotliwości w I kwartale przyszłego roku, poinformowała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
„UKE, z którym jesteśmy w stałej współpracy, planuje rozpocząć aukcję po wakacjach. […] W mojej ocenie, należy spodziewać się rozstrzygnięcia aukcji, czyli przyznania częstotliwości w I kwartale 2021 roku” – powiedziała Buk podczas rozmowy w RMF FM.
„Cena wywoławcza w poprzednim postepowaniu była relatywnie wysoka, ale też miejmy świadomość, że tu nie chodzi, jaka była cena wywoławcza, tylko jaka jest cena końcowa. Znamy przypadki z UE, gdzie cena wywoławcza była niska, […] a końcowa taka, że operatorzy nie mieli z czego inwestować. Ciężko mi antycypować, jak rozstrzygnie się aukcja. To jest postępowanie, do którego stosujemy teorię gier, więc nie można z całą pewnością przewidywać przyszłości” – wskazała wiceminister.
Według niej, estymacja w wysokości ok. 2 mld zł była adekwatna do postępowania, które zostało później unieważnione.
„Nie mam przekonania, że należałoby ją jeden do jednego powtórzyć. Trochę sytuacja się zmieniła i nie wiemy, czy UKE nie zdecyduje się na zmiany warunków, czy powtórzy jeden do jednego, czy też będzie inaczej, może będą większe zobowiązania pokryciowe, na pewno będą wymagania związane z bezpieczeństwem, które wprowadziliśmy do wymagań prawnych. To też oczywiście rzutuje na cenę. Uważam, że nie należy porównywać tych dwóch postępowań” – powiedziała Buk.
Pod koniec I półrocza prezes UKE unieważnił aukcję częstotliwości 3,6 GHz, która ma być wykorzystana do budowy sieci 5G. Wcześniej Urząd ogłosił aukcję na częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G w Polsce. Wówczas podano, że aukcja obejmie 4 ogólnopolskie rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Każda rezerwacja miała obejmować blok częstotliwości o szerokości 80 MHz z ważnością do 30 czerwca 2035 r.
Źródło: ISBnews