Aviva liczy na większy udział w rynku pracowniczych planów kapitałowych (PPK) dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) niż uzyskała w przypadku dużych przedsiębiorstw, poinformował prezes Aviva Investors TFI Marek Przybylski. W pierwszym etapie przed rokiem Aviva zawarła umowy o PPK z blisko 400 dużymi firmami.
„Korzystamy z siedmioletnich doświadczeń kolegów z Wielkiej Brytanii i wdrażamy w Polsce to, co sprawdziło się w Wielkiej Brytanii, czyli w przypadku II-III transzy SMP stosujemy maksymalne uproszczenie procesu, materiałów i to działa. Co nie zmienia faktu, że wyzwanie na najbliższe tygodnie jest ogromne” – powiedział Przybylski podczas konferencji prasowej.
„Liczymy, że nasz udział w rynku PPK firm średnich i małych będzie większy. Zaangażowaliśmy agentów Avivy, którzy mają wielu klientów wśród przedsiębiorców. Organizujemy webinary, szkolenia i spotkania zwłaszcza dla działów kadr i płac raz biur rachunkowych, które odgrywają dużą rolę we wdrażaniu PPK” – wskazał Przybylski.
Do 27 października br. umowy o zarządzanie PPK ma obowiązek zawrzeć blisko 80 tys. podmiotów, podkreśliła firma.
Przedstawiciele Grupy Aviva wskazali, że w Wielkiej Brytanii epidemia COVID-19 na razie nie wpłynęła na składki, wpłaty zarówno pracodawców, jak i pracowników.
„Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że w wielu brytyjskich firmach są możliwe pewne zwolnienia pracowników w drugiej połowie tego roku i na początku przyszłego. Więc spodziewamy się pewnego spadku wpłat w 2021 r. jako efektu tych zwolnień. Obok pandemii, finalizacja Brexitu również będzie miała wpływ na wynik na koniec tego roku” – powiedział podczas konferencji prasowej Malcom Goodwin, który w brytyjskiej Avivie odpowiada za plany emerytalne dla przedsiębiorstw.
„Największe firmy, duże byliśmy w stanie wdrażać poprzez podejścia indywidualne. Dostosowaliśmy podejście do MŚP – upraszając procedury i opierając się bardziej na internecie” – dodał Goodwin.
Wskazał również, że w Wielkiej Brytanii z upływem czasu rozwinął się rynek wtórny PPK.
„Rynek wtórny wystąpił w latach 2017-2018. Największe firmy dokonują przeglądu swojego PPK – dostawcy o ok. co 3 lata. Obserwujemy, że mniejsze firmy coraz częściej przyglądają się swoim partnerom. Można powiedzieć, że przeciętnie ok. 5% rynku, klientów zmienia swoich dostawców każdego roku w ostatnich latach”- powiedział Goodwin.
Obecnie trwa drugi i trzeci etap wdrażania PPK, który ma zakończyć się 27 października 2020 r. (do 10 listopada będą musiały zostać zawarte umowy z pracownikami). Ostatni etap wdrażania (instytucje i mikroprzedsiębiorstwa) zaplanowano na I połowę 2021 roku. Z powodu pandemii COVID-19 termin zakładania PPK przez firmy średnie (50-249 pracowników) został opóźniony i zrównany z terminem dla firm zatrudniających od 20 do 49 osób.
Źródło: ISBnews