Bank Handlowy chce utrzymać znormalizowany koszt ryzyka na poziomie 30-40 punktów bazowych w kolejnych kwartałach, poinformowała wiceprezes Natalia Bożek.
„Uważam, że to, co komunikujemy długofalowo, to taki znormalizowany koszt ryzyka, który wyklucza jakieś sytuacje epizodyczne – moment covidowy był taką sytuacją epizodyczną. Znormalizowany koszt ryzyka jest na poziomie między 30 a 40 pkt bazowych, więc z tej perspektywy absolutnie takie są nasze przewidywania w kolejnych kwartałach” – powiedziała Bożek podczas telekonferencji.
Koszt ryzyka wyniósł 35 pb w III kw. wobec 18 pb w II kw. br. W III kw. w wyniku jednorazowego zdarzenia w segmencie bankowości przedsiębiorstw wyniósł on -43 pb.
Jak podkreśliła Bożek, wskaźnik kredytów niepracujących niezmiennie jest na niskim poziomie, dużo niższym niż w sektorze. W III kw. wskaźnik NPL banku wyniósł 3,7% wobec 3,9% kwartał wcześniej i nie zmienił się w skali roku.
Wiceprezes poinformowała, że podobnie jak banki w całym sektorze, Bank Handlowy również odczuwa presję płacową.
„Rok do roku widzimy presję w kosztach pracowniczych. To presja wynikająca z płacy – sytuacja nieunikatowa dla banku. W sektorze wiele banków mówi o presji na wynagrodzenia i w Banku Handlowym również ta presja jest widoczna – zanotowaliśmy 4-proc. wzrost kosztów pracowniczych rok do roku” – powiedziała Bożek.
Jak podkreśliła, bank szuka oszczędności w kosztach niepracowniczych dzięki automatyzacji procesów operacyjnych i reinwestowaniu tych środków w nowe rozwiązania. Za 9 mies. br. całkowite koszty spadły o 28 mln zł.
Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie – najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r. Aktywa razem banku wyniosły 60,9 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews