Banki powinny przeanalizować adekwatność swojego podejścia do tworzenia odpisów na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych, cenia Narodowy Bank Polski (NBP) w „Raporcie o stabilności systemu finansowego”. Banki i kredytobiorcy powinni zintensyfikować dążenia do pozasądowego rozwiązywania sporów i zawierania ugód w sprawach dotyczących kredytów mieszkaniowych w walutach obcych.
Bank centralny wskazał, że skala tworzonych przez banki rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi istotnie wzrosła – łączna ich wartość przekroczyła roczny zysk banków sprzed pandemii. Największy wzrost rezerw w relacji do portfela kredytów CHF nastąpił w II połowie 2020 r.
„Relacja wartości rezerw do portfela kredytów CHF pozostaje jednak istotnie zróżnicowana między instytucjami. Rodzi to pytanie, czy obecny poziom rezerw w poszczególnych bankach w adekwatny sposób odzwierciedla ich ekspozycję na ryzyko prawne” – p czytamy w raporcie.
Na koniec I półrocza 2021 r. wartość ogółem rezerw wyniosła ponad 15 mld zł, z czego około 95% była przeznaczona na kredyty ujęte w bilansie.
NBP podał, że według szacunków, relacja wysokości rezerw do portfela kredytów CHF na koniec czerwca 2021 r. wynosiła średnio 19%, przy czym w niektórych bankach dochodziła do 30-45%, zaś w kilku była niższa niż 10%.
„Takie postępowanie mogłoby sugerować nieadekwatną, w niektórych bankach, skalę rezerw w relacji do ich ekspozycji na ryzyko prawne. Jednak bez znajomości szczegółowych założeń przyjmowanych przez banki oraz zapisów poszczególnych umów kredytowych trudno jest o sformułowanie jednoznacznej oceny prawidłowości polityki banków w tym zakresie” – zaznaczono.
„Banki, we współpracy z firmami audytorskimi, powinny przeanalizować adekwatność swojego podejścia do tworzenia odpisów na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych. Znaczące rozbieżności pomiędzy bankami w tym zakresie mogą negatywnie wpływać na zaufanie do jakości sprawozdań banków”- czytamy także.
Bank centralny wskazał, że banki i kredytobiorcy powinni zintensyfikować dążenia do pozasądowego rozwiązywania sporów i zawierania ugód w sprawach dotyczących kredytów mieszkaniowych w walutach obcych.
„Zawieranie takich ugód powinno następować na warunkach ustalonych pomiędzy kredytobiorcą i bankiem. Z punktu widzenia banków prowadziłoby to do ograniczenia ryzyka i kosztów związanych z długotrwałymi procesami sądowymi i wpisywało się w rolę banków jako instytucji zaufania publicznego. Takie rozwiązanie mogłoby być również korzystne dla kredytobiorców, dla których spory sądowe też wiążą się z dużą niepewnością co do kształtu ostatecznych rozstrzygnięć i ich skutków finansowych oraz kosztami i przewlekłością postępowań w warunkach dużego obciążenia systemu sądowniczego” – czytamy także.
Źródło: ISBnews