Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) podpisały list intencyjny ws. współpracy w przygotowaniu i zabudowie nieruchomości zamiennych dla tych mieszkańców terenu inwestycji, którzy wezmą udział w Programie Dobrowolnych Nabyć, podały spółki. Żeby ustalić, ilu mieszkańców i ile gospodarstw domowych będzie zainteresowanych przenosinami, spółka CPK przeprowadzi badania ankietowe, które rozpoczną się w październiku.
„Na potrzeby realizacji inwestycji spółka CPK potrzebuje własnego zasobu nieruchomości w celu ich zamiany na działki leżące w obszarze inwestycji. Właśnie dlatego podejmujemy współpracę z KZN. Jej celem jest przygotowanie nieruchomości i budowa domów dla mieszkańców chętnych do wzięcia udziału w relokacji” – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, cytowany w komunikacie.
Podpisany dziś list intencyjny zakłada, że KZN niezwłocznie przystąpi do wytypowania i przygotowania nieruchomości zamiennych do zabudowy, m.in. ich scalenie i podział w celu jak najszybszego rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowych. Planowany czas ich ukończenia to 2023 r.
„Zabezpieczenie potrzeb mieszkańców, którzy w związku z naszą inwestycją będą musieli zmienić miejsce zamieszkania, to dla nas priorytet. Rozmowy, dotyczące zasad współpracy między CPK i KZN, są już zaawansowane. Na przełomie października i listopada planujemy ogłosić szczegóły tych ustaleń wraz z m.in. lokalizacją nieruchomości do planowanej zabudowy mieszkaniowej, a także zasadami finansowania inwestycji, nadzoru nad nimi i ich realizacji” – dodał prezes CPK Mikołaj Wild.
Żeby ustalić, ilu mieszkańców i ile gospodarstw domowych będzie zainteresowanych przenosinami, spółka CPK przeprowadzi badania ankietowe, które rozpoczną się w październiku. W ankietach mieszkańcy odpowiedzą m.in. na pytania dotyczące potrzeb i oczekiwań związanych z przeprowadzką. Na tej podstawie spółka CPK i KZN ustalą, dla jak dużej grupy przygotowywać tę operację.
Program Dobrowolnych Nabyć, który jest skierowany do właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność, obejmuje obszar o łącznej powierzchni 74 km2 na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Celem PDN jest pozyskanie na możliwie wczesnym etapie jak największej liczby nieruchomości w drodze dobrowolnych transakcji. Osoba zgłaszająca chęć wzięcia udziału w Programie może zaznaczyć, czy jest zainteresowana jedynie sprzedażą swojej nieruchomości, czy również jej zamianą, przypomniano.
Żeby dodatkowo zachęcić mieszkańców do PDN, w tym miesiącu spółka CPK uatrakcyjniła jego ofertę, proponując nowe ułatwienia i udogodnienia, np. sfinansowanie kosztów przeprowadzki i obsługi prawnej, szkolenia zawodowe wraz z gwarancją zatrudnienia oraz możliwość użytkowania nieruchomości także po dokonaniu transakcji sprzedaży. Od ogłoszenia tych nowych zasad do Programu zgłaszają się kolejne osoby, zakończono w informacji.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100% własnością Skarbu Państwa.
Źródło: ISBnews