Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał umowę ze spółką PPP Solutions Polska na finansowanie w kwocie 180 mln zł, które zostanie przeznaczone na budowę nowej linii tramwajowej w Krakowie, podał EBI. Projekt będzie pierwszym przedsięwzięciem w sektorze transportu miejskiego w Polsce realizowanym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) i może być traktowany jako projekt pionierski dla innych samorządów, podkreślono.
„Europejski Bank Inwestycyjny i miasto Kraków poszerzają wieloletnią współpracę, tym razem w modelu PPP. Umowa na finansowanie w kwocie 180 mln zł wesprze budowę nowej linii tramwajowej łączącej centrum miasta z pętlą Mistrzejowice. Zrównoważony rozwój komunikacji miejskiej przyjaznej dla środowiska ma strategiczne znaczenia dla Krakowa, dlatego część finansowania pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych” – czytamy w komunikacie.
EBI podkreśla, że projekt jest pierwszą inwestycją w sektorze transportu miejskiego realizowaną w formule PPP i tym samym otwiera nowe możliwości finansowania dla polskich samorządów.
Zgodnie z podpisaną umową PPP między miastem Kraków (podmiot publiczny) a konsorcjum PPP Solutions Polska, którego właścicielem jest Gulermak Air Sanayi Inşaat Ve Taahhüt, druga ze stron ma zabezpieczyć finansowanie, zaprojektować i wybudować linię tramwajową, a potem przez 20 lat dbać o jej należyte utrzymanie.
Łączna długość trasy to 4,45 km, projekt obejmuje budowę 9 nowych przystanków tramwajowych, w tym dwa podziemne oraz przebudowę istniejącej pętli Mistrzejowice. Strategia rozwoju miasta Krakowa zakłada stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum miasta poprzez zapewnienie alternatywnych możliwości transportu i ten projekt doskonale wpasowuje się w realizację tego celu, podkreślono w informacji.
„EBI z dumą zacieśnia współpracę z Krakowem – wierzymy, że zaowocuje ona dalszym dynamicznym rozwojem miasta. Cieszy nas, że wraz z tą transakcją w formule PPP otwieramy nowe możliwości finansowania dla innych samorządów. Inwestycje w zrównoważony rozwój komunikacji miejskiej mają kluczowe znaczenie, usprawniają poruszanie się po mieście, polepszają jakość życia mieszkańców i pozytywnie wpływają na klimat. EBI, jako bank klimatu UE, deklaruje swoją gotowość do dalszego wspierania zielonej transformacji polskich miast i regionów” – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.
Prezes Gülermak Kemal Güleryüz określił budowę jako przełomowy projekt, który utoruje drogę fali PPP w Polsce.
„Dzięki temu projektowi ustaliliśmy punkt odniesienia dla dokumentacji bankowej, która jest również dostosowana do przepisów dotyczących zamówień publicznych w Polsce. Projekt ma ogromne znaczenie dla Miasta Krakowa. Nie tylko połączy ze sobą dwie linie tramwajowe, ale także zwiększy wykorzystanie transportu tramwajowego, co jest wielkim krokiem w kierunku bardziej ekologicznego systemu transportu. Jesteśmy dumni ze współpracy z EBI przy tym projekcie i bardzo dziękujemy im za ogromną wartość dodaną, jaką wnieśli w tym trudnym czasie globalnej zmienności finansowej i niestabilności regionalnej” – wskazał Güleryüz.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Jest jednym z największych na świecie kredytodawców wspierających projekty na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego ekologicznie rozwoju. W Polsce kredyty EBI przeznaczone na wspieranie zielonej transformacji stanowiły w 2021 roku 42% łącznej wartości kredytów wynoszącej 6,5 mld euro.
Źródło: ISBnews